Sağlık çalışanlarında COVİD-19 antikor düzeylerinin araştırılması
Investigation of COVİD-19 antibody levels in healthcare professionals
  1. Tez No: 773490
  2. Yazar: SAADET İBİŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÜNLÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Giriş ve Amaç: COVİD 19 pandemisi ile birlikte kullanıma PCR temelli tanı kitleri yanı sıra farklı firmaların antikor yanıtını ölçen serolojik testleri kullanıma sunulmuştur. Yaygın kullanılan firmaların bir kısmı spike bir kısmı ise nükleokapside yönelik antikor düzeyini ölçmekte ölçümlerde bir standardizasyon olmadığı görülmektedir. Çalışmamızda Selçuk Üniversitesi sağlık çalışanlarında SARS-CoV-2 serolojisi 4 ayrı yaygın kullanılan firma kiti kullanılarak araştırılması amaçlanmıştır. Materyal Metot: Çalışmamıza Selçuk Üniversitesinde aşı olmuş 120 sağlık çalışanı dahil edildi. Çalışmaya alınan katılımcılardan Nisan 2021-Mayıs 2021 de kan alımı yapıldı. Alınan numuneler kalibrasyon ve kontrol verildikten sonra Abbott Architect i2000, Siemens Advia Centaur XP, Maglumi 4000 Plus ve Beckman Coulter Access immünassay analizörlerinde çalışıldı. Sonuçların birbirleriyle olan ilişkileri, nükleokapsid veya spike proteinlerine karşı oluşan antikor düzeyleri karşılaştırılarak değerlendirildi. Bulgular: Sağlıklı çalışanlarından alınan 120 kan örneği dört cihazda analiz edilip antikor sonuçları karşılaştırıldı. Abbott firması %44,17 oranında pozitif; %55,83 oranında negatif; Beckman firması % 80,83 oranında pozitif; %19,17 negatif oranında; Maglumi firması %55 oranında negatif; % 45 oranında pozitif ve Siemens firması % 88,83 oranında pozitif; %11,67 oranında negatif oranında antikor sonuçları elde etmişlerdir. Sonuç: Serolojik testlerin nispeten kolay uygulanabilir olması nedeniyle daha fazla ve hızlı çalışma olanağı sağlar ve böylece toplumsal karar verme süreçlerde hızlı tedbirler almak için yardımcı olabilirler. Ayrıca Anti SARS CoV 2 antikorlarının immunoassay otomatize sistemlerde çalışılması çok yenidir. Bu çalışma antikor düzeylerinin varlığı saptanmasının gerekli olduğu durumlar açısından önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: For use with the COVID 19 pandemic; In addition to PCR-based diagnostic kits, serological tests measuring the antibody response of different companies are available. Some of the commonly used companies measure the antibody level for spike and some others for nucleocapsid, it is seen that there is no standardization in the measurements. In our study, it was aimed to investigate SARS-CoV-2 serology in Selcuk University health workers using 4 different commonly used company kits. Material Method: 120 healthcare workers who were vaccinated at Selçuk University were included in our study. Blood was drawn from the participants in the study between April 2021 and May 2021After the samples were calibrated and controlled, they were studied on Abbott Architect i2000, Siemens Advia Centaur XP, Maglumi 4000 Plus and Beckman Coulter Access immunoassay analyzers. The correlation of the results with each other was evaluated by comparing the antibody levels against nucleocapsid or spike proteins. Results: 120 blood samples taken from healthy workers were analyzed in four devices and antibody results were compared. Abbott positive at the rate of 44.17%; 55.83% negative; Beckman is positive at the rate of 80.83%; 19.17% negative rate; Maglumi is negative 55%; 45% positive and Siemens 88.83% positive; It was found to be negative at a rate of 11.67%. Conclusion: Since serological tests are relatively easy to apply, they provide more and faster work opportunities, and thus they can help to take quick measures in social decision-making processes.In addition, the study of Anti SARS CoV 2 antibodies in immunoassay automated systems is very new. This study is important in cases where it is necessary to determine the presence of antibody levels.