Evlilik birliğinin temelinden sarsılması nedeniyle boşanma
Divorce due to the irretrievable breakdown of the marital union
  1. Tez No: 773489
  2. Yazar: ERÇİN HEVAL TOPRAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEM ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Çalışmamızın konusu evlilik birliğinin temelinden sarsılmasıdır. Hazırlanmış olan çalışmamız giriş ve sonuç bölümleriyle birlikte beş bölüm halinde kaleme alınmıştır. İlk bölümüz olan giriş bölümü, aile kavramını, aile hukukunu, çalışmamızın gayesini ve konusunu oluştururken, sonraki bölümlerde ise konu başlıkları detaylı şekilde açıklanmıştır. İkinci bölümde evlilik birliğinin temelinden sarsılması nedeniyle boşanma, özel boşanma sebepleri, genel boşanma nedenleri başlığı altında ise; anlaşmalı boşanma ve ortak hayatın yeniden kurulamamış olması (fiili ayrılık) sebebiyle boşanma halleri irdelenmiştir. Yargıtay içtihatları da çalışmada ele alınmıştır. Evlilik birliğinin temelinden sarsılması nedeniyle boşanmanın boşanma hukukumuzdaki yeri, tarihçesi, evlilik birliğinin temelinden sarsılması sebebiyle boşanma halinin hangi koşullara dayandığı, yargıcın takdir hakkını kullanması, yargıcın takdir hakkını kullanırken hangi hususlara önem vermesi gerektiği, üçüncü bölümde Türk hukukumuzda anlaşmalı boşanma ve boşanma anlaşmasının hukuki niteliği ve kapsamı ile Almanya ve İsviçre'de anlaşmalı boşanma kurumu ele alınarak incelenmiştir. Çalışmamızın dördüncü bölümünde ise boşanma davasının hukukumuzdaki yeri ve özelliği, boşanma davasında hangi mahkemenin görevli ve yetkili oluşu, boşanma kurumunun ilkeleri, boşanma davasında kimlerin taraf sıfatını haiz olduğu, dava ehliyeti, yargıcın karar vereceği geçici önlemler ele alınmış olup buna ek olarak boşanma davasının neticeleri, boşanmanın eşler ve çocuklar açısından neticeleri akabinde boşanmanın eşler yönünden kişisel-mali sonuçları, boşanmanın çocuklar yönünden kişisel-mali sonuçları şeklinde ele alınmıştır. Çalışmamızın beşinci ve son bölümünde yapılan incelemeler sonucunda elde edilen veri ışığında evlilik birliğinin temelinden sarsılmasına ilişkin kanaatimiz bildirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of our thesis is the irretrievable breakdown of the marital union. Our thesis, which has been prepared in five sections, including the introduction and conclusion sections. While the first section, the introduction, creates the concept of family, family law, the aim and the subject of our thesis, the headings are explained in detail in the following sections. In the second part of our thesis, under the title of divorce, private reasons for divorce, and general reasons for divorce; due to consensual divorce and the fact that the common life could not be restored (actual separation), the cases of divorce are examined. The judicial ruling cases are also discussed in the thesis. The place and history of divorce in our divorce law due to the irretievable breakdown of the marital union from its foundation, the conditions on which the divorce situation is based on the fact that the marriage union is breakdown, the judge's discreations. In the third part, the legal natüre of the consensual divorce, in our law and the scope of this thesis is examined by considering the consensual divorce in Germany and Switzerland. In the fourth part of our thesis, the place and qualifications of the divorce cases in our law, which court is competent and authorized in the case of divorce, the principles of the divorce, who has the title of the party in the case, the legal capacity to sue, the temporary precautions to be decided by the judge. In addition to these, the results of the divorce, the consequences of divorce for parties and children, followed by the personal-financial consequences of divorce for spouses and the personal- financial consequences of divorce for children. In our fifth and last part of the thesis, we are explained our opinions about the title of the thesis.