Temporomandibular eklem disfonksiyonlu hastalarda servikal stabilizasyon egzersizlerinin ağrı, hareket açıklığı ve fonksiyonelliğe etkisi
The effect of cervical stabilization exercises on pain, mobility and functionality in patients with temporomandibular joint dysfunction
- Tez No: 773493
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EDA TONGA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmanın amacı; temporomandibular eklem (TME) rahatsızlığı olan hastaların tedavisinde servikal stabilizasyon egzersizlerinin etkinliğini tespit etmektir. Çalışmaya dahil edilen TME rahatsızlığı tanısı konmuş 30 hasta randomize olarak 15'er kişilik kontrol ve çalışma grubuna ayrıldı. Kontrol grubuna hasta eğitimi ve çene eklemi için ev egzersizleri verilirken, çalışma grubuna ise bunlara ek olarak servikal stabilizasyon egzersiz programı verildi. Verilen program hastalar tarafından 6 hafta boyunca uygulandı. Tedavi öncesi ve tedavi sonrası değerlendirmeler; aktif ve pasif maksimum ağız açıklığı, eklem sesleri, servikal eklem hareket açıklıkları, Vizüel Analog Skala (VAS), Kısa Form Yaşam Kalitesi Ölçeği (Kısa Form -36), Temporomandibular Bozukluklarda Tampa Kinezyofobi Ölçeği (TMB-TKÖ) ve Ağrıyı Felaketleştirme Ölçeği (AFÖ) kullanılarak yapıldı ve elde edilen veriler istatiksel yöntemlerle analiz edildi. Gruplar arası karşılaştırmalarda Mann-Whitney U testi, grup içi karşılaştırmalarda ise Wilcoxon Testi kullanıldı. Kategorik değişkenler Ki Kare Testi ve Fischer's Exact Testi ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is; to determine the efficacy of cervical stabilization exercises in the treatment of patients with temporomandibular joint disease. Thirty patients diagnosed with TME who were included in the study were randomly assigned to the 15-person control group and the study group. Patient training and home exercises for jaw joint were given to the control group while cervical stabilization exercise program was given to the study group. The program was administered by the patients for 6 weeks. Pre-treatment and post-treatment evaluations; active and passive maximum mouth openness, joint sounds, cervical range of motion, Visual Analogue Scale (VAS), Short Form Quality of Life Scale (Short Form-36), Tampa Kinesophobia Scale in Temporomandibular Disorders (TMB-TKÖ) and Pain Catastrophizing Scale (PCS), and the data obtained were analyzed statistically. Mann-Whitney U test was used in the comparison between the groups, and Wilcoxon test was used in the intra-group comparison. Categorical variables were assessed by Chi Square Test and Fischer's Exact test.