Rotator kaf patolojileri ile abdominal kas gücü ve abdominal kas kalınlığı arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between rotator cuff pathologies and abdominal muscle strength and abdominal muscle thickness
  1. Tez No: 773494
  2. Yazar: GİZEM SARIÇİMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERİH ÖZGEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Çalışmamızın amacı, ağrılı omuzu ve rotator kaf patolojisi olan hastalarda omuzun kinetik zincir ile bağlantılı olduğu düşünülen core bölgesine ait abdominal kas gücü, dayanıklılığı ve abdominal kas kalınlık ölçümü arasındaki ilişkiyi incelemek ve normal popülasyon ile karşılaştırmaktır. Vaka –kontrollü kesitsel klinik çalışma olarak tasarlanan bu çalışmaya rotator kaf sendromlu (RK) 64 hasta ve sağlıklı 64 kişi dahil edildi. Araştırmamıza katılanlar demografik verileri yanı sıra, ağrı ve disabilite düzeyeleri açısından omuz ağrı ve disabilite indeksi (SPADI) ve western ontario rotator kaf ölçeği (WORC), aktif eklem hareket açıklığı ölçümleri, omuz ve abdominal kas gücü ölçümü, abdominal fleksör endurans testi ile değerlendirildi. Her iki gruptaki katılımcılar sırt üstü yatar pozisyondayken abdominal kas kalınlıkları ultrasonografik olarak bilateral ölçüldü. Grup içi ve gruplar arası veriler karşılaştırıldı. Çalışmamızın sonucunda RK grubunda abdominal kas gücü ve dayanıklılığının kontrol grubundakine göre daha düşüktü (abdominal kas gücü p = 0,001, fleksör endurans testi < 0,001), dahası ağrı ve disabilitedeki artış ile abdominal kas gücü ve dayanıklılığının azalmaktaydı. Abdominal kas kalınlık ölçümlerinde omuzun ağrılı olduğu tarafta sağlam tarafa kıyasla daha ince olduğu tespit edildi. Sonuç olarak rotator kaf sendromu tedavisinde konvansiyonel fizyoterapi programına eklenecek abdominal kas güçlendirme ve endurans egzersizlerinin iyileşme sürecine ve sonrasındaki fonksiyonel duruma ek katkı sağlayacağı kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to examine the relationship between abdominal muscle strength, endurance and abdominal muscle thickness measurement of the core region of the shoulder, which is thought to be associated with the kinetic chain of the shoulder, in patients with painful shoulder and rotator cuff pathology and to compare it with the normal population. This study, which was designed as a case-controlled cross-sectional clinical study, included 64 patients with rotator cuff syndrome (RK) and 64 healthy subjects. In addition to demographic data, participants in our study were evaluated in terms of pain and disability levels with shoulder pain and disability index (SPADI) and Western Ontario rotator cuff scale (WORC), active joint range of motion measurements, shoulder and abdominal muscle strength measurement, and abdominal flexor endurance test. Abdominal muscle thicknesses were measured bilaterally, ultrasonographically, while the participants in both groups were in the supine position. Intragroup and intergroup data were compared. As a result of our study, abdominal muscle strength and endurance were lower in the RK group than in the control group (abdominal muscle strength p = 0.001, flexor endurance test