Temporomandibular eklem disfonksiyonu olan hastalarda servikal stabilizasyon egzersizlerinin etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of cervical stabilization exercises in patients with temporomandibular joint dysfunction
- Tez No: 898845
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BANU ÜNVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: LOKMAN HEKİM ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışma temporomandibular eklem disfonksiyonu tanısı almış bireylerde uygulanan servikal stabilizasyon egzersizlerinin çene ağrısı, temporomandibular eklem hareket açıklığı(EHA), kinezyofobi, oral alışkanlık ve mandibular fonksiyon üzerindeki etkisini araştırmak amacıyla yapıldı. Çalışmaya yaşları 18-45 değişen temporomandibular eklem disfonksiyonu bulunan 44 kişi dahil edildi. Bireyler gönüllülük esasına göre çalışma ve kontrol grubuna ayrıldı. Kontrol grubundaki bireylere Rocabado'nun çene egzersiz protokol uygulandı. Çalışma grubundaki bireylere ise Rocabado'nun çene egzersiz protokolüne ek olarak servikal stabilizasyon egzersizleri uygulandı. Her iki grup 8 haftalık tedavi programına katıldı. Tüm bireylerin tedavi öncesi ve tedavi sonrası ağrı, EHA, kinezyofobi, oral alışkanlık ve mandibular fonksiyon bozukluğu değerlendirildi. Ağrı şiddeti Visual Analog Skalası (VAS) ile değerlendirildi. EHA'yı değerlendirmek için hastanın açabileceği maksimum ağrısız ağız açıklığı, sağ ve sol lateral hareket miktarı ve protrüziv hareketleri dijital kaliperle ölçüldü. Kinezyofobi düzeyini değerlendirmek için Temporomandibular Bozukluklarda Tampa Kinezyofobi Ölçeği kullanıldı. Oral alışkanlıkları değerlendirmek için Oral Alışkanlık Kontrol Listesi, mandibular fonksiyonelliğin değerlendirmek için Mandibular Fonksiyon Bozukluğu Anketi (MFBA) kullanıldı.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the effect of cervical stabilization exercises on jaw pain, temporomandibular joint range of motion, kinesiophobia, oral habit and mandibular function in individuals diagnosed with temporomandibular joint dysfunction. In this study, 44 people aged between 18 and 45 years with temporomandibular joint dysfunction were included. Individuals were divided into study and control groups on voluntary basis. Rocabado's jaw exercise protocol was applied to the individuals in the control group. In the study group, cervical stabilization exercises were applied in addition to Rocabado's jaw exercise protocol. Both groups participated in an 8-week treatment program. Pain intensity, range of motion, kinesiophobia, oral habituation and mandibular dysfunction were evaluated before and after treatment. Pain intensity was evaluated with Visual Analog Scale (VAS). To evaluate the range of motion, the maximum painless mouth opening, the amount of right and left lateral movement and protrusive movements were measured with a digital caliper. Tampa Kinesiophobia Scale in Temporomandibular Disorders was used to assess the level of kinesiophobia. Oral Habit Checklist was used to assess oral habits and Mandibular Functional Impairment Questionnaire (MFIQ) was used to assess mandibular functionality.