Sustainability communication on climate action: A study on Twitter usage of the companies in BIST 100 Sustainability Index during COP26
İklim eyleminde sürdürülebilirlik iletişimi: COP26 sürecinde BIST 100 Sürdürülebilirlik Endeks'indeki şirketlerin Twitter kullanımı üzerine bir araştırma
- Tez No: 773492
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pazarlama İletişimi ve Halkla İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 231
Özet
Sanayi Devrimi, tarımdan sanayileşmeye hızlı bir geçişi beraberinde getirmiştir. Ortaya çıkan sorunlarla birlikte sosyal, ekonomik ve çevresel sürdürülebilirlik kavramı doğmuştur. Son yıllarda, olumsuz çevresel, sosyal ve ekonomik etkileri olumluya dönüştürmek için küresel olarak çaba sarf edilmektedir. Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi (BM), bugünün ihtiyaçlarından ödün vermeden gelecek neslin ihtiyaçlarını karşılamak için sürdürülebilir kalkınma için hedefler belirlemiştir. Bu doğrultuda, şirketlerin çevresel hedefler doğrultusundaki çalışmalarını düzenli olarak izlemek için Taraflar Konferansı (COP) oluşturulmuştur. Bu çalışma, Türkiye'deki şirketlerin sürdürülebilirlik faaliyetlerini Twitter'da ne ölçüde paylaştığını incelemektedir. 2020 Sürdürülebilirlik Endeksi BIST 100'de yer alan şirketler çalışmanın örneklemini oluşturmaktadır. Sürdürülebilirlik için önemli bir tarih olan COP26 sürecinde seçilen şirketlerin Twitter'daki sürdürülebilirlik iletişimleri incelenmiştir. Çalışmada, BIST 100 Sürdürülebilirlik Endeksi'nde yer alan şirketlerin Twitter hesaplarını incelemek için nitel içerik analizi kullanılmıştır. Çalışmanın sonuçları, BIST 100 Sürdürülebilirlik Endeksi'nde yer alan şirketlerin SKA 13 konusunda farklı iletişim biçimlerine (Sürdürülebilirlik hakkında İletişim, Sürdürülebilirlik İletişimi) sahip olduğunu göstermiştir. Nihai sonuç, şirketlerin neredeyse yarısının herhangi bir sürdürülebilirlik iletişimi çalışması yapmamasına rağmen endekste yer almasıdır. Endeks, şirketlerin sürdürülebilirlik uygulamalarını ne ölçüde aktif olarak uyguladıklarını ölçerek Twitter'ın sürdürülebilirlik iletişimlerine yeni bir bakış açısı sağlayacak.
Özet (Çeviri)
The Industrial Revolution brought about a rapid transition from agriculture to industrialization. With the emerging problems, the concept of social, economic and environmental sustainability was born. In recent years, efforts have been made globally to transform negative environmental, social and economic impacts into positive ones. The United Nations Global Compact (UN) has set goals for sustainable development to meet the needs of the next generation without compromising the needs of the present. In this direction, the Conference of the Parties (COP) has been established to regularly monitor the work of companies towards environmental goals. This study examines the extent to which companies in Turkey share their sustainability activities on Twitter. Companies included in the 2020 Sustainability Index BIST 100 formed the sample of the study. During the COP26 process, which is an important date for sustainability, the sustainability communications of the selected companies on Twitter were examined. In the study, qualitative content analysis was used to examine the Twitter accounts of companies included in the BIST 100 Sustainability Index. The results of the study showed that the companies included in the BIST 100 Sustainability Index have different forms of communication (Sustainability Communication, Sustainability Communication) about SDG 13. The final result is that almost half of the companies are included in the index even though they have not done any sustainability communication studies. The index will provide a new perspective on Twitter's sustainability communications by measuring the extent to which companies actively implement sustainability practices.