Sağlıklı yaşam için egzersiz yapan kişilerin COVID-19 yakalanma kaygısının incelenmesi
Examine the COVID-19 transmission anxiety levels of people who exercise for a healthy life
  1. Tez No: 773500
  2. Yazar: SHABNAM ZIYAEI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZEN ÇİMEN POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Spor, Public Health, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor ve Sağlık Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Araştırmada sağlıklı yaşam için egzersiz yapan kişilerin Covid-19'a yakalanma kaygısının incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya sağlıklı yaşam için egzersiz yapan 189 kadın ve 54 erkek olmak üzere toplamda 243 gönüllü anket formları aracılığıyla online olarak katılmıştır. Araştırmada Tekkurşun Demir ve Diğerleri (2020) tarafından geliştirilen“Sporcuların Yeni Tip Koronavirüse (Covid-19) Yakalanma Kaygısı Ölçeği”kullanılmıştır. Ölçek, bireysel kaygı ve sosyalleşme kaygısı olmak üzere 2 alt boyuttan oluşmaktadır. Anket aracılığıyla elde edilen verilerin analizi SPSS 26 programında yapılmıştır. Bağımsız değişkenlerle ilişkin iki grup arası karşılaştırmalarda bağımsız örneklemler t-testi, ikiden fazla grup karşılaştırmalarında tek yönlü Varyans Analizi (ANOVA), değişkenler arası ilişkiyi incelemek için ise Pearson Korelasyon testi uygulanmıştır. Elde edilen bulgulara göre; kadın katılımcıların, evde makine ile egzersiz yapan katılımcıların ve daha az egzersiz sıklığına sahip olan katılımcıların diğer katılımcılara göre kaygı düzeyleri yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the Covid-19 transmission anxiety levels of people who exercise for a healthy life. The research sample consists of 243 volunteers, 54 men and 189 women, who exercise regularly for a healthy life. The participant answered the online demographic information form. In the research, the“New Type of Coronavirus (Covid-19) Anxiety Scale of Athletes”developed by Tekkurşun Demir et al. (2020) was used. The scale consists of 2 sub-dimensions: individual anxiety and socialization anxiety. After testing for normality and descriptive statistical analysis, the Independent Samples t-test was used to compare the two groups, and Pearson Correlation Coefficient was used to examine the relationship between variables. As a result of the study's findings, women participants, participants who exercise at home with machines, and groups with less exercise frequency have higher anxiety proportions than other groups. On the other hand, high-income participants, compared to low and middle-income participants, groups with more exercise history, and participants with older age show low levels of anxiety proportions. As a result, it can be deduced that gender, age, income level, exercise experience, exercise frequency, and types of exercise can affect the anxiety level of being infected with Covid-19.