Yüksek sıcaklık sonrası kür edilen alkali ile aktifleştirilmiş harçların dayanım özellikleri
Strength properties of alkali-activated mortars cured after high temperature
- Tez No: 773558
- Danışmanlar: PROF. DR. OKAN KARAHAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL İSA ATABEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada alkali ile aktive edilmiş yüksek fırın cürufu ve uçucu kül içeren polipropilen lif takviyeli harçların dayanım özelliklerine yüksek sıcaklık sonrası hava kürü koşullarının etkisi araştırılmıştır. Bu amaçla uçucu kül %0, %25, %50, %75, %100 oranlarında yüksek fırın cürufu ile ikame edilerek alkali ile aktive edilmiş polipropilen lifli ve lif takviyesiz kontrol harçları üretilmiştir. Harçlarda aktivatör olarak %10 oranında sodyum içeren sodyum metasilikat kullanılmıştır.Üretilen harçlar 24 saat 75°C ısıl küre tabi tutulmuştur. Bağlayıcının ağırlıkça %0,5, %1,0 ve %1,5 oranlarında lif takviyesi yapılarak uygun lif oranı belirlenmiştir. Harçların yüksek sıcaklık öncesi 1,7,28,56 ve 90 günlük eğilme ve basınç dayanımı değerleri elde edilmiştir. Yapılan çalışmalar sonucunda en uygun lif oranı %0,5 olarak seçilerek yüksek sıcaklık deneyleri gerçekleştirilmiştir.Yüksek sıcaklığa maruz bırakılan polipropilen lifli ve lifsiz kontrol harçları 1,28 ve 90 günlük ilave hava kürüne tabi tutulmuştur. Deneysel çalışma sonucunda lif takviyesi numunelerin yüksek sıcaklık öncesi eğilme ve basınç dayanımlarını arttırmıştır. Ayrıca 400°C ve 600°C yüksek sıcaklık sonrası lifsiz harçlara göre polipropilen lif takviyeli harçların eğilme dayanımları daha yüksek bulunmuştur. Yüksek sıcaklık sonrası 1,28 ve 90 gün süreyle ilave hava kürü, numunelerin eğilme ve basınç dayanımlarında kayda değer bir düşüş veya artışa neden olmamıştır. Yüksek sıcaklık sonrası eğilme ve basınç dayanımı kaybı hemen oluşmuş, 28 ve 90 günde hava kürü ile numuneler genel olarak basınç dayanımlarını korumuşlardır.
Özet (Çeviri)
This study investigated the effect of post-fire aircuring conditions on the strength properties of polypropylene fiber-rein forced mortar scontaining alkali-activated blast furnace slag and fly ash.For this purpose, polypropylene fiber and fiberless control alkali-activated mortars were produced by replacing fly ash with 0%, 25%, 50%, 75%, and 100% blast furnace slag. Sodium metasilicate containing 10% Naw as used as an activator in the mortars. The produced mortars were thermally cured at 75°C for 24 hours. The optimum fiber ratio was determined by adding fiber at 0.5%, 1%, and 1.5% weight ratios of the binder. Flexural and compressive strength values of 1, 7, 28, 56, and 90 days before high temperature were obtained. As a result of the studies, the most suitable fiber ratio was chosen as 0.5% and high-temperature experiments were carried out. Polypropylene fiber and fiberless control mortars exposed to high temperatures were subjected to 1,28 and 90 days of additionalaircuring. As a result of the experimental study, fiber rein for cementin creased the flexural and compressive strength of the samples before high temperature. In addition, the flexural strength of polypropylene fiber-rein forced mortars was higher than fiberless mortars after 400°C and 600°C high temperatures. Post-fire air curing for 1,28and 90 days did not cause a signifi cant decreaseor in crease in the flexural and compressive strengths of the samples. Flexural and compressive strength loss occurredim mediately after high temperature, and the samples generally preserved their compressive strength with air curing in 28 and 90 days.