İdare Hukuku açısından Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığının görev ve yetkileri
Duties and authorities of the Presidency for Turks Abroad and Related Communities in terms of Administrative Law
  1. Tez No: 773567
  2. Yazar: MUHAMMED BURAK DÜLGER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLHUN AYAYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
6/4/2010 tarihinde kurulan Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı kurulmadan önce bu kurumun üstlendiği misyonu kısmen Dışişleri Bakanlığı ve Türk İş birliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı yürütmeye çalışmıştır. Türk İş birliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı ile birlikte bu çerçevede önemli çalışmalar yapılmış olsa da yurtdışında yaşayan Türkler ve akraba topluluklarla ilgili faaliyetlerin tek bir kurumsal yapıdan koordine edilmesi ihtiyacı gündeme gelmiştir. Bu bağlamda dünyanın değişik bölgelerinde yaşayan altı milyondan fazla Türk vatandaşı ve 200 milyondan fazla nüfusa sahip soydaşlar ve akraba topluluklar Türkiye için önemli bir diaspora kaynağı olarak değerlendirilmiştir. Söz konusu kaynağı yönetecek ve yönlendirecek güçlü bir kuruma olan ihtiyaç, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı'nın kuruluşuna gerekçe oluşturmuştur. Bu çalışmanın konusu Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığının görev ve yetkilerinin idare hukuku açısından incelenmesidir.
Özet (Çeviri)
Before the establishment of the Presidency For Turks Abroad and Related Communities, established on 6/4/2010, the mission undertaken by this institution was carried out in part by the Ministry of Foreign Affairs and the Turkish Cooperation and Coordination Agency. While significant work has been carried out in this framework along with the Turkish Cooperation and Coordination Agency, the exigency of coordinating activities related to Turks and Related Communities living abroad from one institutional structure ensued. Within this context, more than six million Turkish citizens living in different parts of the world and related communities with a population of more than 200 million, have been considered as an important source of diaspora for Turkey. The necessity for a strong institution to manage and direct the mentioned resource has been the rationale for the establishment of the Presidency For Turks Abroad And Related Communities. The subject of this study is to examine the duties and competencies of the Presidency For Turks Abroad and Related Communities in terms of administrative law.