La conciliation par le juge de la legalite et de la securite juridique - comparaison Franco-Turque
Hukuka uygunluk ve hukuki güvenlik ilkelerinin yargıç tarafından uzlaştırılması - Fransa Türkiye karşılaştırması
- Tez No: 780423
- Danışmanlar: PROF. DR. YVES JEGOUZO
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2011
- Dil: Fransızca
- Üniversite: Université Paris 1 Panthéon Sorbonne
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İdare Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 465
Özet
Hukuka uygunluk ilkesinin yaptırımı olan idari işlemin yargısal yoldan iptali kararının uygulanması, geriye etkili olarak iptal edilen işlemin tüm etki ve sonuçlarıyla hukuk düzeninden kaldırılması anlamına geldiği için, hukuk düzeninin yeniden inşasını gerektirmekte ve bu yönüyle hukuki güvenlik ilkesini ihlal edebilmektedir. Bu nedenledir ki, idare yargıcı somut olayın koşullarını gözeterek, hukuka uygunluk ilkesini rasyonalize edebilmekte (aklileştirebilmekte) ve idari işlemin gerek dış unsurları gerek iç unsurları bakımından ortaya çıkan sakatlıklara rağmen iptal yaptırımından kaçınabilmektedir. İdari işlemin yargısal iptalinin bu şekilde rasyonelleştirilmesi, iptal davası yargıcının, « hukuka aykırılık = iptal » denkleminin rahatlığına ve kendisi açısından uygulanma kolaylığına rağmen, somut hukuka aykırılığa en uygun aracı bulmak gibi zorlayıcı bir çabaya girmesini gerektirmektedir. Hukuka uygunluğun hukuki güvenlik ilkesiyle uzlaştırılması, yargıcın salt hukuka uygunluk alanından çıkarak, müdahalesinin etkililiği ile de ilgilenmesi ve platonik ya da yıkıcı bir iptalden kaçınmasıyla mümkün olabilir. İdare yargıcı ile idare arasında güven ilişkisinin kurulmadığı Türk toplumsal hukuk ortamında yargıç, önünde dava konusu edilen işlemin tesisi sırasında işlemin dış unsurlarına ilişkin hukuka aykırılıklara büyük ölçüde müsamaha göstermemeye yönlenmektedir. İdari işlem niteliğinde yargı kararı vermesi Anayasa tarafından yasaklanan Türk yargıcının, iç unsurları yönünden sakat olan bir işlemin“kurtarılması”, başka bir deyişle hukuka uygun kılınması (regülarizasyonu) için de çok istekli olmaması anlaşılır bir durumdur. İster Türk ister Fransız olsun, iptal davası yargıcı, olası bir iptalden kaçınıp kaçınamayacağı sorusunu kendisine sorduğunda, bir orantılılık sınavıyla karşı karşıya kalır. Bu soruyu olumlu yanıtlamak için kullanılan ve bu tezde ele alınan tüm yöntemlerin ortak noktası, somut davanın koşullarına göre hukuka aykırılık ve bunun yaptırımını dengelemektir. Hukuka uygunluk ilkesi ile hukuki güvenlik ilkesi arasındaki dengenin kavramsal aracı orantılılık olup, hukuki güvenlik ilkesinin ancak ağır ihlalleri, hukuka aykırı işlemin iptali talebinin reddi suretiyle hukuka uygunluk ilkesinin belli bir ölçüde ihlalini haklı kılabilecektir. Böylece hukuka uygunluk ilkesinin otomatik olarak uygulanması yerine, iptalin somut hukuka aykırılığa uygunluğunun değerlendirilmesi yoluna gidilmektedir. Orantılılık ilkesi, normalde yargıcın idarenin hukuka uygunluğunu denetlemede kullandığı bir araçtır. Buna karşın, yargıç, iptal kararının hukuk düzeni üzerindeki sonuçları ile söz konusu hukuka aykırılık arasındaki dengeyi sorguladığında, orantılılık denetimine tabi olan kendi yargılama faaliyeti haline gelmektedir. Ancak, iptal davası yargıcı iptal kararlarında“tasarruflu”olmaya davet edilirken, yargısal iptali önleme yöntemlerini kullanırken de aşırıya kaçmamalıdır. Yargıç, Hukuk Devleti ilkesi bakımından güvence işlevini yitirmeden hukuka uygunluk ilkesini rasyonelleştirmelidir. Hukuka uygunluk ilkesi ile hukuki güvenlik ilkesi arasındaki dengenin kurulması bir ölçü meselesidir. Bu ölçüyü sağlamak ise idare yargıcının görevidir.
Özet (Çeviri)
Implementation of the decision to annul the administrative act, which is the sanction of the principle of legality, requires the restructuring of the legal order and may violate the principle of legal security in this respect, as it means the removal of the action that has been canceled retroactively from the legal order with all its effects and consequences. For this reason, the administrative judge is able to rationalize the principle of legality by taking into account the conditions of the concrete case, and avoid the sanction of annulment despite the disabilities that arise in terms of both external and internal elements of the administrative act. This rationalization of the judicial annulment of the administrative act requires the judge of the annulment case to make a compelling effort to find the most appropriate tool for the concrete illegality, despite the convenience of the equation of « illegality = annulment » and the ease of implementation for him. Reconciliation of legality with the principle of legal security can only be possible if the judge leaves the field of legality only, deals with the effectiveness of his intervention and avoids a platonic or destructive annulment. In the Turkish social law environment, where there is no trust relationship between the administrative judge and the administration, the judge is directed not to tolerate the illegalities related to the external elements of the action during the establishment of the action in front of him. It is understandable that the Turkish judge, who is prohibited by the Constitution from making a judicial decision in the nature of an administrative act, is not very willing to“save”, in other words, to make it legal (regularization) of an administrative act that is crippled in terms of its internal elements. An annulment judge, whether Turkish or French, faces a test of proportionality when he asks himself whether he can avoid a possible annulment. The common point of all methods used to answer this question positively and discussed in this thesis is to balance illegality and its sanction according to the circumstances of the concrete case. The conceptual instrument of the balance between the principle of legality and the principle of legal security is proportionality, and only serious violations of the principle of legal security can justify a violation of the principle of legality to a certain extent by rejecting the request for annulment of the unlawful administrative act. Thus, instead of the automatic application of the principle of legality, the evaluation of the conformity of the annulment with the concrete illegality is preferred. The proportionality principle is normally a tool used by the judge to control the lawfulness of the administration. On the other hand, when the judge questions the balance between the consequences of the annulment decision on the legal order and the illegality in question, it becomes his own judicial activity subject to proportionality control. However, while the judge of annulment action is invited to be“saving”in annulment decisions, he should not go too far in using judicial annulment prevention methods. The judge should rationalize the principle of legality with the principle of legal security without losing its guarantee function in terms of the rule of law. Establishing the balance between the principle of legality and the principle of legal security is a matter of measurement. It is the duty of the administrative judge to ensure this measure.