Challenges and opportunities of online education for EFL teachers during COVID-19 period
COVID-19 döneminde çevrimiçi eğitimin İngilizce öğretmenleri için zorlukları ve fırsatları
- Tez No: 773574
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA NACİ KAYAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uygulamalı Dil Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu karma yöntemler araştırması Türkiye' de devlet ortaokul ve liselerinde çalışan İngilizce öğretmenlerinin Covid-19 sürecindeki online eğitim deneyimlerini açığa çıkartmayı amaçlamaktadır. Spesifik olarak ise, çalışmanın amacı, online eğitimin İngilizce öğretmenleri için zorluk ve fırsatlarının neler olduğunu keşfetmektir. Tüm bunların yanında, İngilizce öğretmenlerinin süreçte deneyimlediği sorunları çözmede başvurduğu yöntemler de araştırmanın odak noktalarından biridir. Nitel yönü ağır basan bu karma yöntemler araştırmasında veriler katılımcılardan yarı-yapılandırılmış mülakat formları ve anketler ile toplanmıştır. Bulgular İngilizce öğretmenlerinin bakış açısından en büyük problemin spesifik olarak öğrencilerdeki motivasyon eksikliği olduğunu göstermiştir. Genel anlamda ise bulgular, online eğitimde İngilizce öğretmenlerinin en çok karşılaştığı sorunların teknolojiyle alakalı, derse katılımla alakalı ya da deneyimsizlikten kaynaklananlar olduğuna işaret etmiştir. Online eğitimin İngilizce öğretmenleri için fırsatları konusunda ise, bir çok konuda sağlanan esneklik ve teknolojiyi kullanma ile ilgili fırsatlar öne çıkmaktadır. Sonuç olarak, araştırma İngilizce öğretmenlerinin ve öğrencilerin online eğitime adapte olduğunu, süreç başında karşılaşılan problemlerin çoğunun çözüldüğünü ancak online eğitime tüm öğrencilerin katılamaması probleminin hala çözülemediğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This mixed methods study aims to reveal online experiences of EFL teachers who taught at Türkiye' s secondary or high schools during Covid-19 times. Specifically, the study aims to find out challenges and opportunities of online education period for EFL teachers. Besides, the strategies employed to overcome the challenges faced by the EFL teachers are also focused in this study. In the study which qualitative side outweighs quantitative side, data were collected from the participants through semi-structured interview forms and questionnaires. Findings showed that from EFL teachers' perspectives, the biggest challenge was specifically students' lack of motivation. In general sense, findings addressed that the most frequently encountered problems by EFL teachers were the ones regarding technology, the ones regarding students' lack of participation and the ones which stemmed from teachers' inexperience. With respect to opportunities of online education for EFL teachers, flexibility and advantages regarding technology are the primary ones. As a conclusion, findings showed that EFL teachers and students adapted to online education, most of the problems faced in the beginning times of the online education process were solved; however, the problem that each and every student cannot participate in the online classes still could not be solved.