The investigation of teaching, social and cognitive presence levels of pre-servıce efl teachers during the mandatory hybrid education after Kahramanmaras earthquake
Kahramanmaraş depremi sonrası zorunlu hibrit eğitimde hizmet öncesi ingilizce öğretmenlerinin öğretimsel, sosyal ve bilişsel varlık düzeylerinin incelenmesi
- Tez No: 911246
- Danışmanlar: DR. EVRİM EVEYİK AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
The primary aim of the present study is to investigate the teaching, social, and cognitive presence levels of pre-service English language teachers during the compulsory post-earthquake hybrid education, considering variables such as their year of study in the teacher education program, gender, and prior experience with the hybrid learning model. The study also aims to reveal the correlation between the three presence levels of the CoI framework. Additionally, it seeks to explore the experiences of these teachers regarding the challenges they faced and the opportunities they gained from this model. By understanding the perceived presence levels in pre-service English teachers and the challenges encountered, we gain valuable insights into adapting to hybrid education and enhancing course quality during such times. The results show that having prior experience in hybrid or online learning modes results in higher teaching presence and thus helps to adapt to the shift to hybrid learning. On the other hand, the study reveals that the social presence levels of the EFL teachers are lower compared to teaching and cognitive presence levels meaning that there is a need to develop better pedagogical approaches to enhance the interaction between students. Year of study in the program was also found to be significant in all presences which indicates that higher classes may have a greater ability to engage with course content at a deeper level. This research can provide insights to support prospective teachers' cognitive, social, and teaching presences in hybrid environments. Moreover, findings from this study could have broader implications for educational policy and practice, contributing to the development of flexible and strong education models that can be applied globally.
Özet (Çeviri)
Bu çalışmanın temel amacı, öğretmen yetiştirme programındaki öğrenim yılı, cinsiyet ve hibrit öğrenme modeli ile ilgili önceki hibrit deneyimler gibi değişkenleri dikkate alarak, İngilizce öğretmen adaylarının zorunlu deprem sonrası hibrit eğitimdeki öğretimsel, sosyal ve bilişsel varlık düzeylerini araştırmaktır. Çalışma ayrıca Topluluk Sorgulaması (CoI) çerçevesindeki üç varlık düzeyi arasındaki korelasyonu ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bununla birlikte, bu öğretmenlerin karşılaştıkları zorluklar ve bu modelden kazandıkları fırsatlar ile ilgili deneyimlerini de incelemeyi hedeflemektedir. İngilizce öğretmen adaylarının algıladıkları varlık düzeylerini ve karşılaştıkları zorlukları anlamak, hibrit eğitime uyum sağlamada ve ders kalitesini artırmada değerli bilgiler sunmaktadır. Sonuçlar, hibrit veya çevrimiçi öğrenme modlarında daha önce deneyim sahibi olmanın, daha yüksek öğretimsel varlık düzeyleri ile sonuçlandığını ve bu sayede hibrit öğrenmeye geçişe uyum sağlamada yardımcı olduğunu göstermektedir. Öte yandan, çalışma, İngilizce öğretmenlerinin sosyal varlık düzeylerinin, öğretimsel ve bilişsel varlık düzeylerine göre daha düşük olduğunu ortaya koymakta ve bu durumun, öğrenciler arasındaki etkileşimi artırmak için daha iyi pedagojik yaklaşımlar geliştirilmesi gerektiğini işaret etmektedir. Programdaki öğrenim yılı da tüm varlık düzeylerinde anlamlı bulunmuş ve üst sınıfların ders içeriği ile daha derinlemesine ilgilenme yeteneğine sahip olabileceğini göstermiştir. Bu araştırma, öğretmen adaylarının hibrit ortamlardaki bilişsel, sosyal ve öğretimsel varlıklarını desteklemeye yönelik bilgiler sunabilir. Ayrıca, bu çalışmanın bulguları, esnek ve güçlü eğitim modellerinin küresel ölçekte uygulanmasına katkıda bulunarak, eğitim politikası ve pratiği için daha geniş anlamlar taşıyabilir.