Pre-service EFL teachers' professional learning experiences and stakeholder interactions during emergency remote teaching practicum
Acil durum uzaktan öğretim uygulaması sürecinde hizmet öncesi İngilizce öğretmen adaylarının mesleki öğretim deneyimleri ve paydaş etkileşimleri
  1. Tez No: 806643
  2. Yazar: ASLI NUR YEŞİLOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ANIL ŞAZİYE RAKICIOĞLU SÖYLEMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışma, Türkiye'nin kuzeybatısında yer alan büyük bir devlet üniversitesinde öğrenim gören 4. sınıf İngilizce öğretmeni adaylarının Acil Uzaktan Öğretim uygulama dersi boyunca yaşadıkları deneyimleri, zorluklarını, beklentilerini ve paydaş etkileşimlerini incelemeyi amaçlamıştır. Araştırma yöntemi, İngilizce öğretmen adaylarının deneyimlerine odaklandığından fenomenolojik nitel bir çalışmadır. Araştırmanın katılımcıları, Türkiye'nin kuzeybatısındaki bir devlet üniversitesinde İngiliz Dili Eğitimi bölümünde okumakta olan 44 son sınıf öğretmen adayıdır. Nitel verilere erişmek için yarı yapılandırılmış odak grup görüşmeleri, açık uçlu anketler ve İngilizce öğretmenliği adayları tarafından stajda öğretmenlik yaptıktan sonra doldurulan öğretim sonrası yansıma formlarından yararlanılmıştır. Küresel pandemi nedeniyle odak grup görüşmeleri ve açık uçlu anketler çevrimiçi olarak yapılmıştır. Veri analizi nitel içerik analizi yöntemi ile gerçekleştirilmiş olup, veri analizi yapılırken MAXQDA 2020 adlı nitel veri analizi yazılımından yararlanılmıştır. Analiz edilen veriler ana temalara, genel kategorilere ve alt kategorilere ayrılmıştır. Analiz edilen veriler, Olanaklılıklar, Kısıtlılıklar ve Uyumlar olmak üzere üç ana tema altında toplanmıştır. Çalışmanın bulguları, İngilizce öğretmen adaylarının çevrimiçi uygulama sırasında hem olumlu hem de olumsuz deneyimlerle karşılaştıklarını göstermiştir. Bulgular ayrıca bazı İngilizce öğretmen adaylarının staj paydaşları ile etkileşim kurma ve Acil Uzaktan Öğretim Staj Uygulaması sırasında mesleki deneyim kazanma şansına sahipken, bazılarının teknolojik ve teknik sorunlar, fiziki bir sınıf eksikliği, sınıf yönetimi ve paydaşlar ve öğrencilerle sınırlı etkileşim gibi sorunlarla karşılaştığını ortaya koymuştur. Ayrıca, öğretmen adayları, staj deneyimlerine dayalı olarak gelecekteki çevrimiçi staj deneyimleri için geliştirilebilecek bazı önerilerde bulunmuşlardır. Son olarak, mevcut çalışmanın bulguları ışığında, öğretmen yetiştirme programları ve politika yapıcılar için staj sürecine ilişkin çıkarımlar sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the Emergency Remote Teaching practicum experiences, challenges, expectations, and stakeholder interactions of 4th-grade pre-service English as a Foreign Language (EFL) teachers studying at a large state university located in the Northwest of Turkey. The utilized research method is a phenomenological qualitative study as it focuses on the lived experiences of pre-service EFL teachers. The participants of the study include 44 senior pre-service teachers studying at an English Language Teaching Department at a state university in the Northwest of Turkey. To examine qualitative data, semi-structured focus group interviews, open-ended surveys, and post-teaching reflection forms filled by EFL pre-service teachers after teaching at the practicum were collected and analyzed. Focus group interviews and open-ended surveys were conducted online due to the global pandemic. Data analysis was conducted with the qualitative content analysis methods and the qualitative data analysis software named MAXQDA 2020 was employed. The analyzed data were divided into main themes, generic categories, and subcategories. The data were gathered under three main themes namely, Affordances, Constraints, and Attunements. The findings of the study revealed that pre-service EFL teachers faced both positive and negative experiences during the online practicum.The findings also revealed that while some pre-service teachers had the chance to interact with practicum stakeholders and gain professional experience during the process, some faced technological and technical problems, and problems with the lack of a physical classroom, classroom management experiences, and limited interaction with stakeholders and students. In addition, participants indicated aspects that can be improved for future professional learning experiences, based on their practicum experiences. Finally, in light of the findings of the current study, implications related to the professional learning opportunities have been offered for teacher education programs and policymakers.