A Notation for process product unification in software development
Yazılım geliştirmede süreç ürün birlikteliği için bir notasyon
  1. Tez No: 77359
  2. Yazar: A.GÜNEŞ KORU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR DEMİRÖRS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Yazılım geliştirme işi genellikle iki yönlü düşünülür: ürün ve süreç. Şimdiye dek bu iki öğe üzerinde derinlemesine çalışılmış, ürün ve süreci ayrı ayrı modellemek ve izlemek için metodolojiler üretilmiştir. Ürün ve sürecin birbirinden ayrılması klasik imalat tecrübesinin yazılıma uygulanmasının sonucudur. Ancak yazılım süreçleri ürün özelliklerine sıkıca bağlıdır ve ürün özellikleri projeden projeye değişiklik göstermektedir. Bir başka deyişle, süreç ile bilgi ve ürün ile ilgili bilgi birbirine geçmiş vaziyettedir ve yazılım geliştirenler için bu ayırım yapay ve güçtür. Araştırmamızda süreci ve ürünü tek bir çokluk olarak düşünmekte ve yazılım geliştirmede ürün süreç birlikteliği kavramım tanımlamaktayız. Bu bakış açısı yazılım geliştirenlerin ürün ve süreci birlikte tanımlamalarını gerekli kılar. Bunun sonucu olarak yaşam döngüsüne dağınıklık getirilmiş olur. Dağınıklık ürün ve süreci birlikte modelleme sorumluluğu yazılım geliştirme ekibinin üyelerine bırakır ve uzmanlaşmış bir süreç grubun süreci ayrı olarak modelleyip izlemesi gereğini ortadan kaldırır. Ürün süreç birlikteliği ve dağınıklık, yazılım geliştirenlerin süreç ve ürün ile ilgili aktiviteleri karıştırabilmelerini sağlar, süreçlerinde uygulayacakları bir sonraki adımı fırsatçı bir şekilde seçebilmelerini mümkün kılar. Son önemli noktamız süreç ve ürün gösterimi için tek bir notasyonun kullanılmasıdır çünkü süreç ve ürün modelleme aktiviteleri için farklı notasyonlar kullanıldığında süreç ve ürün modelleme aktiviteleri arasında gidip gelirken bilgi kaybı olabilir. Bu tez, araştırmalarımızın ardındaki motivasyonu daha detaylı olarak açıklayan bir giriş bölümü ile başlamaktadır. Daha sonraki bölümlerde yazılım geliştirmede dağınıklık kavramı üzerinde durulmuştur. Ardından dağınık bir ortamda yazılımgeliştirmede ürün ve süreç birliği kavramının temel prensipleri tartışılmaktadır. Son olarak bu kavramları mümkün kılan çalışmamızı bir modelleme notasyonu üzerine yoğunlaşarak anlatmaktayız. Bu notasyon yazılım geliştirenlerin sürece ve ürüne ait bilgiyi tek biçimli bir şekilde modellemelerine olanak sağlar.
Özet (Çeviri)
Software development is generally considered to have two aspects: product and process. Each aspect has been studied extensively producing methodologies to model and monitor product and process individually. Separation of the product from the process is the result of applying classical manufacturing experience to software development. However, software development process depends largely on product properties that are different for every project. In other words, process related information and product related information are intertwined and separation is observed to be artificial and troublesome for developers. In our research, we consider the process and product as a single entity, and define a concept, process-product unification, for software development. Such a view implies that software developers define the processes as well as products. As a result, it introduces decentralization into the development cycle. Decentralization distributes responsibility to individual members of a development team, and eliminates the need for a specialized process group who defines and monitors the process. Unification together with decentralization enables software developers to intermix process and product activities as well as choosing the next activity opportunistically. Our last issue is the usage of one notation for representing both process and product since information loss is possible when using different notations for process and product modeling and switching between process and product modeling activities. This thesis starts with an introduction, which explains the motivation behind our work in more detail. In the next chapters we explain decentralization in software development. Then we discuss the underlying principles of process-productunification in a decentralized environment. We then present our work on defining the enablers of these concepts, focusing on a modeling technique that will enable developers to capture product as well as process related information with a single, uniform notation.