Analyzing Cambridge Lower Secondary Science learning objectives by PISA 2018 Science framework
Cambridge Ortaokul Fen Bilimleri dersi kazanımlarının PISA 2018 Fen Bilimleri çerçevesiyle incelenmesi
- Tez No: 773603
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER GEBAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada, Cambridge Ortaokul Fen Bilimleri kazanımları, Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı (PISA) 2018 Fen Bilimleri Çerçevesinde bağlamlar, bilgi türleri ve yeterlikler boyutlarında analiz edilmiştir. Araştırmada, nitel araştırma yöntemlerinden doküman incelemesi yöntemi uygulanmıştır. Elde edilen verilerin analizinde ise betimsel analiz tekniği kullanılmıştır. Frekans ve yüzde hesaplamaları yapılarak veriler elde edilip, tablo ve grafikler oluşturulmuştur. Uzman incelemesiyle araştırmanın iç geçerliği sağlanmıştır. Her bir kazanım analiz edilirken, kazanımların aynı zamanda her bir boyutun hangi boyutları ile eşleştikleri tespit edilmiştir. Bağlamlar boyutu ile eşleşen kazanımların oranının düşük olduğu ve kazanımlarda özellikle kişisel bağlam vurgusunu az olduğu belirlenmiştir. Bilgi türleri boyutunda ise en çok vurgunun içerik bilgileri boyutuna yapıldığı, en az vurgunun ise epistemik bilgiler boyutuna yapıldığı görülmüştür. PISA tarafından belirtilen arzu edilen dağılım tabloları dikkate alındığında, kazanımların yeterlik boyutlarına göre dağılımlarının diğer boyutlara göre daha dengeli olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, Cambridge Lower Secondary Science learning objectives were examined according to the Program for International Student Assessment (PISA) 2018 science literacy aspects - contexts, knowledge, and competency. In the research, the document analysis method, one of the qualitative research methods, was applied. In the analysis of the obtained data, descriptive analysis technique was used. Findings were obtained by making frequency and percentage calculations in line with descriptive analysis. These findings were categorized and supported by tables and graphs. In addition, expert analysis was also used to ensure internal validity. During the analysis, for each objective, first aspects and then subcategories of these aspects were determined. It was found that the ratios of objectives matching with the contexts aspect were lower than other two aspects, and there was less emphasis on the personal context subcategory. In the knowledge aspect, it was determined that the content knowledge has the highest weight while epistemic knowledge has the lowest weight. Considering the desired distribution tables specified by PISA 2018 science framework, the objectives matching with the competency aspects were distributed in a more balanced way than the other two aspects.