Effective thermal conductivity and diffusivity of granular materials
Granüler malzemelerin etkin ısıl iletkenlik ve ısıl difüsivitesi
- Tez No: 77363
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL HAKKI TAVMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Log ve slope metodu olarak adlandırılan iki yolla ölçüm yapabilen termal difüsivite ölçüm cihazı tasarlanmış ve kurulmuştur. Termal difüsivite ölçüm cihazı, %0,3 Ion-agar saf su karışımı örnek olarak kullanılarak gerçeklenmiştir. Bazı granüler malzemelerin termal difüzivite değerleri tasarlanmış cihazda ölçülmüştür.Termal difüzivitede, 1-668 HDPE, G03-5 LDPE, EH-241 PP için slope metoduyla, artan sıcaklıkla azalma görülmüştür. Kum ve cam küreler için artan sıcaklıkla artış görülmüştür. 1-668 HDPE, G03-5 LDPE, EH 241 PP, kum ve cam kürelerin efektif ısıl iletkenlik değerleri,“modified hot wire”yöntemiyle ölçülmüştür. Ayrıca bu granüler maddelerin efektif ısıl iletkenlik değerleri“ Woodside & Messmer ”ve“ Zehner & Schlünder”modelleriyle hesaplanmıştır. Ölçülmüş ve hesaplanmış ısıl iletkenlik değerleri karşılaştırılmışür. Yukarıda sözü edilen granüler malzemelerin termal difüsivite değerleri ?= ile hesaplanmış ve ölçülmüş termal difüsivite değerleri ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The thermal diffusivity measurement device which can measure by two ways called the log method and the slope method was designed and established. The thermal diffusivity measurement device was verified with %0,3 Ion - agar distilled water mixture by using as a sample. Measured thermal diffusivity values compared with water. Thermal diffusivity values of some granular materials measured in the designed device. A decrease in the thermal diffusivity with increasing temperature was noticed for 1-668 HDPE, G03-5 LDPE, and EH-241 PP by slope method. An increase in the thermal diffusivity with increasing temperature was noticed for sand and glass spheres. The effective thermal conductivity values of 1-668 HDPE, G03-5 LDPE, EH-241 PP, sand, and glass spheres were measured by modified hot wire technique, and the effective thermal conductivities of these granular materials were calculated by the conductivity model of Woodside & Messmer and the conductivity model of Zehner & Schliinder. Measured and calculated thermal conductivity values were compared. Thermal diffusivity values of the granular materials given above were calculated by ? = and compared with measured thermal diffusivity values.