The Research of historical environment in bademli
Bademli tarihsel çevre dokusu araştırması
- Tez No: 77365
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ETİ AKYÜZ LEVİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimari Restorasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 213
Özet
Değerli hocam Doç. Dr. Eti AKYÜZ LEVİ yönetiminde hazırlamış olduğum“The Research of Historical Environment In Bademli”konulu araştırma tezimin içerisinde, Bademli hakkında genel bilgileri ve buradaki tarihi doku içerisinde yer alan mimari eserlerin planlan, detayları ve fotoğrafları bulunmaktadır. Konutların mimari fonksiyonları, plan tipleri, yapı elemanları, ne tip malzemeden yapıldıkları ve yapısal sitrüktürleri incelenerek tipolojileri hazırlanmıştır. Diğer mimari elemanlar olan kale, cami ve köprünün mevcut durumları değerlendirilmiştir. Bunun yanında Bademli 'deki tarihi dokunun hangi sebepten dolayı terk edildiğini ve bu terk edilmeden dolayı nasıl harap duruma geldiklerini inceledim. Sivil mimarlık örneği olabilecek bu yapıların tescil edilmesi ve korunarak gelecek nesillere sağlıklı bir şekilde ulaştırılması için gerekli önerilerde bulundum.
Özet (Çeviri)
This thesis labeled as“The Research of Historical Environment in Bademli”that has been prepared with the guidance of Assoc. Prof. Dr. Eti AKYÜZ LEVI includes photographs, details and plans of historical architectural works of Bademli and general knowledge about Bademli. Their typology have been prepared by examining their architectural functions, plan types, construction elements, kinds of material and structural characteristics. Present conditions of castle, mosque and bridge have also been evaluated. On the other hand for which reason the historical buildings in Bademli have been deserted and its effects have also been pointed out. Some necessary proposals for remaining of them to the future generations and protection of these civilized architectural examples have been put forward.