AlMg3/SiCp kompozit malzemelerin otomotiv fren sistemlerinde kullanılabilirliğinin incelenmesi
Investigation of usability of AlMg3/SiCp composite materials in automotive brake systems
- Tez No: 773662
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİLHAN ÜRKMEZ TAŞKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Otomotiv sektöründe fren sistemlerinden değişik çalışma ve ortam koşullarında hayati önem taşıyan yavaşlatma veya durdurma görevini yerine getirmesi beklenir. Parçacık takviyeli alüminyum kompozit malzemeler üstün mekanik özellikleri ve sıcaklık mukavemeti ile fren malzemesi olarak yaygın olarak kullanılmaktadır. Disk malzemesi olarak kullanımı ile dökme demire göre yarıdan fazla ağırlık azalması sağlanabilir. Ağırlıkta azalma aracın daha kolay hızlanabilmesine, fren mesafelerinin kısalmasına, yakıt tüketiminin ve emisyonların azalmasını sağlamaktadır. Araç emisyonlarının azalması ülkelerin sıfır CO2 emisyonu hedeflerine ulaşmasına yardımcı olmaktadır. Bu çalışmada farklı SiCp takviye oranlarına sahip AlMg3 alaşımı kompozitlerin değişik yük, hız ve sıcaklık parametreleri altında sürtünme katsayısı, aşınma oranları ve aşınma türleri belirlenmiştir. Çıkan sonuçların JS661 ve TS 555 standardına göre fren sistemlerinde kullanıma uygunluğu ve son ürüne dönüşmesi için gerekli olan iyileştirmeler belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the automotive industry, brake systems are expected to perform the vital task of slowing down or stopping in different operating and environmental conditions. Particle-reinforced aluminum composite materials are widely used as brake materials with their superior mechanical properties and temperature resistance. With its use as a disc material, more than half a weight reduction can be achieved compared to cast iron. The reduction in weight enables the vehicle to accelerate more easily, shorten the braking distances, and reduce fuel consumption and emissions. Reducing vehicle emissions helps countries reach their zero CO2 emission targets. In this study, friction coefficient, wear rates and wear types of AlMg3 alloy composites with different SiCp reinforcement ratios were determined under different load, speed and temperature parameters. According to the JS661 and TS 555 standards, the results were determined to be suitable for use in brake systems and the necessary improvements to turn them into the final product.