Tüketici karar verme tarzlarının Instagram üzerinden satın alma niyetiyle ilişkisi
The relationship between consumer decision-making styles and intent to purchase on Instagram
  1. Tez No: 773673
  2. Yazar: BURAK KARATEKELİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EYYUP YARAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Sosyal medya uygulamalarının farklı amacı ve kullanım alanları bulunmaktadır. Bu farklılık göz önünde bulundurularak işletme ve bireylerin ürün satma, ürün alma, tanıtım ve pazarlama yapmak amacıyla Instagram'ı tercih ettikleri görülmektedir. Bu yüksek lisans tezinde tüketicilerin karar verme tarzlarının Instagram'a duyulan güvene etkisi ve bu etkinin Instagram üzerinden satın alma niyetiyle ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, 18 yaş üstü Instagram hesabı bulunan ve aktif kullanan 437 katılımcıdan anket tekniği yoluyla toplanan veriler analize tabi tutulmuştur. Yapılan analizler sonucunda tüketicilerin karar verme tarzlarından marka odaklı, eğlence-haz odaklı, yenilik-moda odaklı ve bilgi karmaşası içinde olması Instagram'a yönelik güvenlerini etkilerken, tüketicilerin Instagram'a yönelik güven ve tutumlarının Instagram üzerinden satın alma niyetlerinide etkilediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Social media applications have different tools and uses. Considering this difference, it is seen that businesses and individuals prefer Instagram in order to sell, buy, promote and market products. In this master's thesis, it is aimed to examine the effect of trust in Instagram as consumers' decision-making styles the relationship of this effect with the intention to buy on Instagram. For this purpose, the data collected through the survey technique from 437 participants over the age of 18 who have and actively use Instagram accounts were analyzed. As a result of the analyzes, the fact that consumers are brand-oriented, recreational-hedonisticoriented, innovation-fashion-oriented and information confusion among their decision-making styles affects their trust towards Instagram. It has been determined that consumers' trust and attitudes towards Instagram also affect their desire to buy on Instagram.