Investigation on forbidden band GAP of cuo doped with Mn and Y
Mn ve Y ile katkılanmış CuO'nun yasak bant aralığının incelenmesi
- Tez No: 773742
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT AYCİBİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, saf, mangan ve itrium elementleri ile katkılanan CuO'nun yasak enerji bant aralığını araştırmaktır. Katkı olarak kullanılan elementlerin, CuO'nun özelliklerine etkisi hem deneysel hem de teorik methodlar kullanılarak incelenmiştir.Deneysel olarak, cam altlık üzerine katkısız ve katkılı CuO film işlemi spray piroliz tekniği ile yapılmıştır. Saf ve katkılı CuO ince filmlerin optik bant aralığı UV-VIS spektroskopisi ile incelenmiştir. Alınan geçirgenlik grafikleri katkı elementlerinin CuO'nun geçirgenliğini etkilediğini ortaya koymuştur.Teorik olarak yapılan çalışma da CuO bileşiğinin direkt band geçişine sahip olduğu görülmüştür. Aynı zaman da teorik çalışmalar, deneysel olarak elde edilen bulguları destekler niteliktedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis work is to investigate the forbidden energy bandgap of CuO without and with dopant elements (Mn and Y). The effect of doped materials on the properties of CuO was examined by not only experimental method, but also theoretical method.In experimentally part, the spray pyrolysis technique was used to deposit pure and doped CuO films on glass substrate.The FE-SEM images indecates that the doped materilas causes to decreases the pacticle size. UV-Vis spectroscopy was employed to investigate optical band gap of CuO thin films for all cases. As appeared in the transmittance spectra for CuO films in the visible range, the doped elements have effectted on transparency of thin films.Theoretical methods reveals that CuO crystal for all cases has direct bandgap transition. Meanwhile, theoretical findings confirm experimental results.