Konak tercihine bağlı olarak Türkiye'de dağılım gösteren Aphis crassivora Koch, 1854, (Hemiptera: Aphidoidae)'nın morfometrik varyasyonlarının tespiti
The determination of morphometric variations based on hostplant utilization in Aphis craccivora Koch, 1854 distributed in Turkey
  1. Tez No: 773741
  2. Yazar: ELA BERBER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZHAN ŞENOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Morfoloji, Zooloji, Morphology, Zoology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada Aphis craccivora Koch, 1854 popülasyonlarında konak bitki tercihine bağlı olarak ortaya çıkabilecek morfometrik varyasyonlar değerlendirilmiştir. Adıyaman, Afyonkarahisar, Antalya, Kütahya, Karaman, Muğla, Şanlıurfa ve Uşak illerinden 22 farklı konak bitki üzerinden elde edilen popülasyonlarda morfometrik varyasyonları belirlemek üzere 20 morfometrik karakter ve sekiz morfometrik oran kullanılmıştır. Çalışmanın sonuçlarına göre A.craccivora'nın farklılaşmasında konak bitkinin etkili olduğu belirlenmiştir. Kanonikal varyant analizi sonuçlarına göre konak bitki tercihine bağlı olarak dört farklı grup gözlemlenmiştir. İlk grubu, Cicer arietinum, Astragalus sp., Medicago sativa, Galium aparine; ikinci grubu Photinia fraseri, Chenopodium sp., Hedera sp.; üçüncü grubu Cichorium sp. ve dördüncü en büyük grubu diğer 14 konak bitki üzerinde beslenen A.craccivora popülasyonları oluşturmuştur. Çalışmanın sonuçlarına göre A.craccivora popülasyonlarında görülen varyasyonlar üzerinde konak bitki tercihinin etkili olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Aphis craccivora Koch, 1854 populations were evaluated in terms of morphometric variations based on host plant utilization. 20 morphometric characters and 8 morphometric ratios were used to determine morphometric variations in populations obtained from 22 different host plants in Adıyaman, Afyonkarahisar, Antalya, Kütahya, Karaman, Muğla, Şanlıurfa and Uşak provinces. It was determined that the host plant was effective in the differentiation of A.craccivora depending on the results of the study. Four different groups were observed related with the host plant utilization according to the results of the canonical variant analysis. These groups were as follows; the first group, Cicer arietinum, Astragalus sp., Medicago sativa, Galium aparine; the second group is Photinia fraseri, Chenopodium sp., Hedera sp.; the third group is Cichorium sp. and the fourth group consisted of 14 other host plants. As a result of the study, it was determined that the host plant utilization affected the variations on A.craccivora populations.