Karadeniz Bölgesinde gürcü mevsimlik tarım işçileri
Georgian seasonal agricultural workers in the Black searegion
- Tez No: 773767
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERHAN AKARÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu araştırma, Türkiye'nin Karadeniz Bölgesi'ne mevsimlik işlerinde özellikle çay ve fındık hasadına istihdam edilen Gürcü mevsimlik tarım işçilerinin çalışma ve yaşam koşullarıyla beraber Karadeniz'li işverenler ve Gürcüler arasında olan ilişkilere odaklanmaktadır. Gürcistan'dan Türkiye'ye göçün yoğun başlaması 90'lı yıllarda Sovyetler Birliği'nin dağılmasının bir sonucu olarak Gürcistan'daki yoksulluk, işsizlik, sürdürülemez ekonomi ve siyasetten kaynaklı binlerce Gürcü göçmenin Türkiye'ye sınırı geçmesine bağlantılıdır. İki ülke arasında 2006 yılında imzalanan serbest vize anlaşması da Gürcistan ile Türkiye için vizesiz seyahat imkanı sağlamıştır. Tüm bunları Türkiye'de çeşitli sektörlerde Gürcü işçilerin istihdamı izlemiştir. Gürcüler, Karadeniz Bölgesi'ndeki tarım sektöründe özellikle çay ve fındık üretiminde önemli bir işgücünü temsil etmektedir. Bu çalışmanın temel amacı, Gürcü mevsimlik tarım işçilerinin çalışma ve yaşam koşullarını, Türkiye'de işveren ve işçi ilişkisini ve Gürcistan'dan göç edip Türkiye'de istihdam nedenlerini incelemektir. Nitel olarak gerçekleiştirilen bu çalışmada, toplam 18 Gürcü mevsimlik tarım işçisi ile beraber 8 Türkiye'li işverenle görüşülmüştür. Araştırma şu sonuçlara ulaşılmıştır: Gürcü mevsimlik tarım işçileri, diğer uyruklu işçilere kıyasla daha iyi yaşam ve çalışma koşullarına sahiplerdir. Gürcüler ve Karadeniz'li üreticiler arasındaki ilişkiler sadece işle ilgili değil, aralarındaki ilişki büyük ölçüde iki ülkenin tarihsel süreçlerinde birbirlerine olan bağların ve coğrafi yakınlığın neden olduğu kültürel benzerlikler tarafından belirlenmektedir. Gürcü işçiler Türkiye'de çalışırken ciddi bir engelle karşılaşmamakla birlikte ileride aynı işi sürdürmek istememekte ve kendi ülkelerinde çalışmayı tercih etmektedirler.
Özet (Çeviri)
This research focuses on the working and living conditions of Georgian seasonal agricultural workers employed in the Black Sea Region of Turkey for their seasonal work, especially in the tea and hazelnut harvest, as well as the relations between Turkish and Georgians. The intense initiation of migration from Georgia to Turkey is related to the fact that thousands of Georgian immigrants crossed the border into Turkey due to poverty, unemployment, unsustainable economy and politics in Georgia as a result of the disintegration of the Soviet Union in the 90s. The visa liberalization agreement signed between the two countries in 2006 also provided visa-free travel opportunities for Georgia and Turkey. All these were followed by the employment of Georgian workers in various sectors in Turkey. Georgians represent an important workforce in the agricultural sector in the Black Sea Region, especially in tea and hazelnut production. The main purpose of this study is to examine the working and living conditions of Georgian seasonal agricultural workers, the employer-employee relationship in Turkey, and the reasons for immigrating from Georgia and being employed in Turkey. In this qualitative study, a total of 18 Georgian seasonal agricultural workers and 8 Turkish employers were interviewed. The research has reached the following results: Georgian seasonal agricultural workers have better living and working conditions compared to workers of other nationalities. The relations between Georgians and Turkish people are not only related to work, but the relationship between them is largely determined by the cultural similarities caused by the ties and geographical proximity of the two countries in the historical processes. Although Georgian workers do not face any serious obstacles while working in Turkey, they do not want to continue the same job in the future and prefer to work in their own country.