Esnek fuzzy metrik uzaylarda sabit nokta teoremleri
Fixed point theorems in soft fuzzy metric spaces
- Tez No: 806573
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERHAN ŞOLA ERDURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu tez çalışmasında 4 kısım bulunmaktadır. Birinci kısımda giriş bölümü verilmiştir. İkinci kısım esnek metrik uzay ve esnek fuzzy metrik uzay ile ilgili bazı temel tanım ve teoremlere ayrılmıştır. Üçüncü kısımda esnek fuzzy metrik uzaylarda bazı büzülme dönüşümleri için sabit nokta teoremleri sunulmuş, sabit noktanın varlığı, tekliği incelenmiştir. Dördüncü kısım ise sonuç bölümüne ayrılmıştır.
Özet (Çeviri)
There are 4 parts in this thesis. The introduction part is the first part. The second part is devoted to some basic definitions and theorems about soft set, soft metric space and soft fuzzy metric spaces. In the third part, fixed point theorems for some contraction mappings are presented in soft fuzzy metric spaces and the uniqueness of the fixed point are examined. The fourth part is devoted to the conclusion.