Okul öncesi öğretmen adaylarının değer tercihlerinin incelenmesi
Examination of preschool teacher candidates' value preferences
  1. Tez No: 773796
  2. Yazar: ŞERİFE KOÇAK KÖRÖZLÜ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA KILINÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu araştırmanın amacı, Okul Öncesi öğretmen adaylarının değer tercihlerinin farklı değişkenlere göre incelenmesidir. Araştırma veri bağlamında nicel bir paradigmaya sahiptir. Çalışmada, betimsel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, 2020-2021 Eğitim-Öğretim Yılı Aydın Adnan Menderes Üniversitesi, Balıkesir Üniversitesi, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi, Uşak Üniversitesi ve Pamukkale Üniversitesi Eğitim Fakültesi Okul Öncesi Öğretmenliği 1,2,3 ve 4. Sınıfta öğrenim 508 öğretmen adayı oluşturmaktadır. Araştırma da öğretmen adayları ile ilgili veriler Demirutku ve Sümer (2010) tarafından, Türkçe'ye uyarlanan“Portre Değerler Ölçeği”ile toplanmıştır. Verilerin istatistiksel analizleri paket program ile yapılmıştır. Verilerin çözümlenmesinde ise t-testi, Anova ve Kruskal-Wallis test teknikleri kullanılmıştır. Araştırma sonucunda öğretmen adaylarının sahip olduğu değerlerinin cinsiyet değişkenine göre ölçek genelinde güç, hazcılık, özyönelim, iyilikseverlik ve evrenselcilik boyutlarında anlamlı fark bulunmuştur. Mezun oldukları lise türünde Geleneksellik+Uyma ve Güvenlik faktörlerinde gruplar arasında istatistiksel açıdan anlamlı fark bulunmuştur. Öğretmen adaylarının öğrenim gördükleri sınıf düzeyine göre sahip oldukları değerlerin, güç, başarı, hazcılık ve uyarılma boyutları arasında anlamlı farklılık olmadığı ortaya çıkmıştır. Uyarılım boyutunda büyükşehir ve şehir; Özyönelim boyutunda ise büyükşehir ve şehir arasında anlamlı fark bulunmuştur. Öğretmen adaylarının sahip oldukları değerlerin anne eğitim düzeyine göre hiçbir boyutta anlamlı fark bulunmazken, baba eğitim düzeyine başarı, hazcılık, geleneksellik+uyma ve güvenlik boyutunda anlamlı bir fark olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the value preferences of pre-school teacher candidates according to different variables. Research has a quantitative paradigm in the context of data. In the study, comparison type relational survey model was used. The research study group consists of 508 1st, 2nd, 3rd, and 4th grade teacher candidates as of 2020-2021 Academic Year from the Department of Preschool Education, Faculty of Education of Aydın Adnan Menderes University, Balıkesir University, Burdur Mehmet Akif Ersoy University, Kütahya Dumlupınar University, Uşak University, and Pamukkale University. The research data were collected through“Portrait Values Questionnaire”adapted into Turkish by Demirutku and Sümer (2010). Statistical analyzes of the data were made with a package program. The t-test, Anova and Kruskal-Wallis test techniques were used in data analyses. As a result of the research, a significant difference was found in the dimensions of power, hedonism, self-direction, benevolence, and universalism across the scale according to the gender variable of the values of the preschool teacher candidates. A statistically significant difference was found between the groups in the factors of Tradition Compliance and Safety with respect to the type of high school they had graduated from. It was revealed that there is no significant difference between the dimensions of power, success, hedonism, and stimulation that the pre-school teachers have with respect to their grade. Residing in metropolitan or small city was found out to cause significant differences in the dimensions of stimulation and self-direction. While there was no significant difference in any dimension of the values of the teacher candidates according to the mother's education level, it was seen that there was a significant difference in the father's education level in the dimensions of success, hedonism, traditionalism + conformity and security.