2000 yılı öncesi yapılan mevcut betonarme yapıların TBDY-2018'e göre yapı performanslarının incelenmesi
The investigation of the structural performance of reinforced concrete structures built before 2000 based via TSC-2018
  1. Tez No: 773864
  2. Yazar: DENİZ KARĞI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERVE ERMİŞ, DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜMİT NECMETTİN ARIBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Ülkemizde şiddetli depremlerin, 2000 yılı öncesindeki yönetmeliklere göre tasarlanan yapılar üzerindeki yıkıcı etkileri günümüzde hala önemli sorunlardan birini oluşturmaktadır. Bu çalışma kapsamında, İstanbul ilinde ve 2000 yılı öncesi inşa edilen 3 farklı mevcut betonarme yapıların, Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği-2018 (TBDY-2018)'deki esaslara dayalı olarak hedeflenen performans düzeyini sağlayıp sağlamadıkları iki farklı yöntem ile tespit edilmiştir. Bunlardan birincisi hızlı tarama yöntemi (Hızlı Sismik Performans Değerlendirme Yöntemi (PERA Metot)) kullanılarak yapıların mevcut durumlarının ön değerlendirilmesi iken ikincisi ise yapısal analiz programı kullanılarak yapıların mevcut durumlarının değerlendirilmesidir. Hedeflenen performans düzeyini sağlamayan yapılar için güçlendirme yöntemi önerisinde bulunularak literatüre katkı sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The experience gained from the last earthquakes in Turkey indicated that existing reinforced concrete buildings constructed according to the previous codes before 2000 have poor seismic performance. In this study, an existing three different reinforced concrete structures built before 2000 year in the province of Istanbul has been determined by two different methods whether provides the targeted grade of performance based on Turkish Seismic Code-2018 (TSC-2018) regulation. The first of these is the preliminary evaluation of the current state of the structure using the rapid screening method (Performance Based Rapid Seismic Assessment (PERA) Method), the second is the evaluation of the current state of the structure using the computer aided structural analysis program. Contribution to the literature has been made by suggesting reinforcement method for the structures that does not provide the targeted grade of structural performance.