Örtüaltı sprey karanfil yetiştiriciliğinde faydalı bakteri inokulasyonlarının bitki gelişimi ve kalitesine etkileri
Effects of useful bacteria inoculations on plant growth and quality of spray carnation cultivation in greenhouse
- Tez No: 773874
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU ÇIĞ, PROF. DR. NALAN TÜRKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Siirt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Karanfil süs bitkileri içinde kesme çiçek grubunda yer alan en önemli bitkilerdendir. Çiçek verimi ve kalitesi yönünde gelişimine en uygun ve olumlu etkide bulunacak bakteri seçimi, karanfilin kesme çiçek yetiştiriciliğinde önemli bir yenilik getirecektir. Bu tezin amacı karanfil yetiştiriciliğinin en fazla yapıldığı Antalya ilinde örtü altında üretilen beyaz çiçekli sprey karanfil çeşidinin çiçek verimi ve kalitesi üzerine bakteri ırklarının yaptığı etkileri belirlemek ve bu yönde karanfil yetiştiriciliğinde yeni bir alan açmaktır.
Özet (Çeviri)
Carnation is one of the most important plants in the cut flower group among ornamental plants. The selection of bacteria that will have the most appropriate and positive effect on the development of flower yield and quality will bring an important innovation in the cut flower cultivation of carnation. The aim of this thesis is to determine the effects of bacterial races on the flower yield and quality of the white-flowered spray clove variety produced under cover in Antalya, where carnation cultivation is the most, and to open a new field in clove cultivation in this direction.