Yıllara yaygın inşaat ve onarım işlerinin uluslararası standartlar ile Vergi Usul Kanunu karşısındaki durumu ve bir uygulama örneği
The situation of construction and repair works lasting years against international standards and Tax Procedure Law and an application example
- Tez No: 773925
- Danışmanlar: PROF. DR. NALAN AKDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansal Yönetim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Finansal Raporlama ve Denetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
İnşaat sektörü her ülkede olduğu gibi özellikle de gelişmekte olan ülkemiz ekonomisinde lokomotif sektör olarak ön plana çıkmaktadır. Çünkü; sektör itibarıyla inşaat, ileri ve geri yüzlerce sektöre katkı sağlamaktadır. Özellikle ülkemiz ekonomisi içerisindeki oldukça önemli olan inşaat sektörü özellikle ekonomik kriz dönemlerinde devletlerin vazgeçilmez unsuru haline gelmektedir. Kriz dönemlerinde karar vericiler, ekonomik anlamda durgunluğu bertaraf edebilmek adına öncelik olarak inşaat alanında desteklerini arttırmakta bu alanda gelişmelere öncelik vermektedirler. Bu sayede, gerek istihdam gerekse de ileri ve geri sektörleri canlı tutarak olası bir durgunluğun önüne geçmeyi amaçlamaktadırlar. Tüm dünya ülkelerinde öneme sahip olan inşaat sektörünün ülkemizdeki önemi son yıllarda daha da artmaktadır. Özellikle devlet eliyle yapılması gereken kamu projelerinin ( otoyol, köprü vs.) taahhüt yöntemiyle yüklenici firmalara yaptırılması bu önemi açıkça ortaya koymaktadır. Son yıllarda, ülkemizde onlarca proje Kamu Özel İşbirliği (KOİ) yöntemiyle özel sektör aracılığıyla yapılmış veya yapılmaya devam etmektedir. Bu projeler de önemi ve büyüklüğü dolayısıyla yıllar süren bir inşaat süreci sonucunda tamamlanmaktadır. Yatırımcılar, hak sahipleri ve paydaşlar gibi faydalanıcılar da; doğru finansal bilgiye ulaşabilmek adına taahhüt işini yapan firmaların finansal tablolarından faydalanmaktadırlar. Finansal tabloların da amacı faydalanıcılara karar alabilmeleri için doğru bilgileri şeffaf ve anlaşılabilir bir şekilde sunmaktır. Söz konusu yıllara yaygın inşaat ve onarım işlerinde de, finansal tablolar vergi mevzuatı ve uluslararası standartlar kapsamında farklı yöntemlerle düzenlenmekte ve kullanıcılara sunulmaktadır. Bu tezin amacı ise vergi mevzuatı ve uluslararası standartlar açısından yıllara yaygın inşaat ve onarım işlerinden ortaya çıkan hasılat veya hakedişlerin muhasebeleştirilmesi ve raporlanması hususuna yönelik farklılıkları, yarar ve zararları ortaya koyarak bu farklılıkların giderilmesi adına önerilerde bulunmaktır.
Özet (Çeviri)
The construction sector has an important place in the economy of our developing country, as in every country. Because; by sector, construction contributes to hundreds of forward and backward sectors. The construction sector, which is very important especially in our country's economy, becomes an indispensable element of the states, especially in times of economic crisis. In times of crisis, decision makers increase their support in the field of construction and give priority to developments in this field in order to eliminate the economic stagnation. In this way, they aim to prevent a possible recession by keeping both employment and forward and backward sectors alive. The importance of the construction sector in our country, which has importance in all countries of the world, has been increasing in recent years. The fact that the public projects (highway, bridge, etc.) that should be done by the state are made by contractor companies, clearly demonstrates this importance. In recent years, dozens of projects in our country have been made or continue to be carried out by the private sector with the public-private partnership (COD) method. These projects, due to their importance and size, are completed as a result of a construction process that takes years. Beneficiaries such as investors, beneficiaries and stakeholders; In order to reach accurate financial information, they benefit from the financial statements of the companies that do the contracting business. The purpose of the financial statements is to present the correct information in a transparent and understandable way to the beneficiaries so that they can make decisions. Financial statements are prepared and presented to users in different ways within the scope of tax legislation and international standards in construction and repair works common to those years. The aim of this thesis is to present the differences, benefits and losses regarding the taxation and accounting of construction and repair works, which are widespread for years, in terms of tax legislation and international standards, and to make a proposal for the elimination of this difference.