Yıllara yaygın inşaat işlerinin Türk vergi mevzuatı ve Türkiye muhasebe standartları açısından incelenmesi, uygulama örneği
Examination of spreaded on years buildings in Turkish legislations and Turkish accounting standards, application sample
- Tez No: 475719
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KUDRET ŞEVKET SAYIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Muhasebenin temel kavramlarından biri olan Dönemsellik İlkesi gereğince işletmelerin her hesap dönemindeki faaliyetlerinin sonuçlarının birbirlerinden bağımsız olarak saptanması gerekmektedir. Yıllara yaygın inşaat taahhüt ve onarım işlerinin genellikle birden fazla yıla yaygın olması nedeniyle farklı uygulamalar ortaya çıkmaktadır. Bu farklılıklar işe başlama ile işin bitim tarihinin birden fazla yıla yayılabilmesi nedeniyle ortaya çıkmakta ve bu nedenle de bu tür işler için farklı bir vergilendirme rejimi söz konusu olmaktadır. Yıllara yaygın inşaat taahhüt ve onarım işlerinde, sözleşme gelirleri ve maliyetleri işin tamamlandığı hesap döneminde elde edilmiş kabul ederek vergilendirme işlemini gerçekleştiren bu yaklaşım,“Dönemsellik İlkesi”ile çelişmekte ve işletmenin faaliyetlerinin devam ettiği dönemlerdeki gelirlerinin ve maliyetlerinin muhasebeleştirilmesinde ve raporlanmasında çeşitli sorunların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bu sorunlar özellikle küreselleşme sürecinde, farklı hazırlanmış finansal tabloların analizlerinde ciddi güçlükleri de beraberinde getirmiştir. Bu güçlükleri ortadan kaldırmak, muhasebede ülkeler arasında finansal tablo kullanıcıları, hazırlayıcıları ve denetleyicileri arasında ortak bir dil yaratmak, yatırımcıların çıkarlarını ve denetim raporlarının doğru ve bağımsız olarak hazırlanmasına ilişkin kamu yararını korumak, doğru, güvenilir ve karşılaştırılabilir finansal bilginin sunumunu sağlamak amacıyla Uluslararası Muhasebe Standartları ve Uluslararası Finansal Raporlama Standartları oluşturulmuştur. Bu çerçevede, Türkiye Muhasebe Standartları Kurulu tarafından“müşteri adına ve hesabına yapılan ve yapımı bir hesap döneminden daha uzun süren yıllara yaygın yapım sözleşmeleri”ni kapsayan TMS 11 İnşaat Sözleşmeleri Standardı yayınlanmıştır. Çalışmamızda yıllara yaygın inşaat taahhüt ve onarım işlerinin vergi mevzuatı ve TMS 11 İnşaat Sözleşmeleri Standardı kapsamında hazırlanması gereken finansal tablolar ve muhasebe kayıtlarındaki farklılıklar ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In accordance with Periodicity concept, which is one of the basic concepts, the results of each accounting period of companies activities must determine independently of each other. Due to the fact that Spreaded on Years Buildings and Repairing are usually extending more than one year, different applications are emerging These differences arise from because the start date of work and the end date of work can be spread more than one year and therefore a different taxation regimen for this kind of work is in question. In spreaded on Years Buildings and Repairing, this approach, which realizes the taxation process by accepting the contract income and the costs obtained in the accounting period in which the work is completed, is in contradiction with the“Periodicity concept ”and cause the entity to face various problems in the accounting and reporting of its income and costs during the periods in which the entity continues its operations. These problems have brought serious difficulties especially in the process of globalization, in the analysis of different prepared financial statements. International Accounting Standards and International Financial Reporting Standards have been established to eliminate these difficulties, to establish a common language between the financial statement users, preparers and auditors in accounting, to maintain public interest related to the correct and independent preparation of investor interests and audit reports, and to provide accurate, reliable and comparable financial information. In this context, The TMS 11 Construction Contracts Standard has been published by the Turkish Accounting Standards Board, which includes "contracts made on behalf of and on behalf of the client and widespread construction contracts for years longer than an accounting period''. The differences in the financial statements and accounting records that are required to be prepared under the tax legislation and the TMS 11 Construction Contracts Standard for Spreaded on Years Buildings and Repairing are set forth.