Siyasal aktör söylemleri üzerinden Cumhuriyet Mitingleri'nin incelenmesi
Examination of Republic Meetings through political actor discourse
  1. Tez No: 773934
  2. Yazar: FERDİ KATILMIŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL DURSUNOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bayburt Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Karar alma süreçlerinde veya toplumun tepki gösterdiği herhangi bir olay karşısında kamuoyu üzerinde önemli bir etkiye sahip olan siyasal aktörler, siyasal mekanizma içerisinde belirli bir politik güç ve otorite elde eden kişi veya gruplar olarak tanımlanmaktadır. Bu aktörler, farklı katmanlara hitap etmelerinin yanı sıra farklı bir kimliğin temsilcisi konumunda da olabilmektedirler. Özellikle siyasal hareketliliğin yaşandığı dönemlerde daha etkin olan siyasal aktörler, sorumlulukları ölçütünde farklı mecraları kullanarak siyasal etkileşimin toplumun geneline yayılmasında faaliyet göstermektedir. Siyasal sistem içerisinde devlet başkanı, hükümet, siyasi partiler, politikacı, politika yapıcı, yargıç, bürokrat ve teknokratlar devlet içi aktörler olarak kabul edilirken; sendikalar, STK'lar, baskı grupları ve medya gibi örgütler de devlet dışı diğer aktörler olarak tanımlanmaktadır. Seçmenlerin siyasal davranışlarının şekillenmesinde önemli bir yere sahip olan siyasal aktörlerin faaliyet gösterdikleri alanlardan biri de 14 Nisan 2007 tarihinde Ankara'da başlayıp İstanbul, Manisa, Çanakkale, İzmir ve Samsun'da devam eden Cumhuriyet Mitingleri olmuştur. Çalışmanın konusunu siyasal aktörler ve Cumhuriyet Mitingleri oluşturmaktadır. Çalışmada nitel araştırma yöntemi uygulanmıştır. Çalışma siyasal aktörlerin söylem ve demeçleri üzerinden Cumhuriyet Mitingleri'nin incelenmesini amaçlanmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde Giriş, ikinci bölümünde Kavramsal ve Kuramsal Çerçeve yer almıştır. Bu bölümde siyaset ve siyasal aktörler detaylı şekilde açıklanmıştır. Üçüncü bölümünde Cumhuriyet Mitingleri, öncesi ve sonrasında yaşanan siyasal gelişmeler ışığında kronolojik bir şekilde anlatılmıştır. Siyasal Aktör Söylemleri Üzerinden Cumhuriyet Mitinglerinin Değerlendirilmesi çalışmanın dördüncü bölümünü oluşturmuş ve bu bölümde siyasi aktörlerin Cumhuriyet Mitingleri' ne ilişkin yaklaşımları detaylı bir şekilde incelenmiştir. Ayrıca dönemin siyasi atmosferi, siyasi aktörlerin söylemleri üzerinden değerlendirilmiştir. Son bölümde ise toplumun farklı kimlik ve katmanlarına hitap eden siyasi aktörlerin Cumhuriyet Mitingleri'yle ilgili farklı yaklaşım ve söylemlerinin“biz ve onlar”ayrımı yapılmasına neden olduğu, toplumsal alanda kurulan bu karşıtlıkların ideolojik mücadeleden kaynaklandığı ve mitinglerin ideolojik hegemonya krizi karşısında gösterilen bir refleksle düzenlendiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Political actors who have a significant impact on public opinion in decision-making processes or in the face of any event to which society reacts are defined as persons or groups who have achieved a certain political power and authority within the political mechanism. In addition to addressing different layers, these actors can also be representatives of a different identity. Political actors, who are more active especially in periods of political mobility, operate in spreading political interaction throughout society by using different media in accordance with their responsibilities. Within the political system, the president, the government, political parties, politicians, policy-makers, judge, while actors within the state of bureaucrats and technocrats are considered as trade unions, NGOs, and other organisations such as the media, pressure groups and non-state actors is defined as. One of the areas where political actors, who have an important place in shaping the political behavior of voters, have been active has been the Republican Rallies that started in Ankara on April 14, 2007 and continued in Istanbul, Manisa, Çanakkale, Izmir and Samsun. The subject of the study is political actors and Republican Rallies. Qualitative research method was applied in the study. The study aims to examine the Republican Rallies through the discourses and statements of political actors. The first part of the study contains an Introduction, and the second part contains a Conceptual and Theoretical Framework. In this section, politics and political actors are explained in detail. In the third section, the Republican Rallies are described chronologically in the light of the political developments before and after. The Evaluation of Republican Rallies through the Discourses of Political Actors formed the fourth part of the study, and in this section, the approaches of political actors to Republican Rallies were examined in detail. In addition, the political atmosphere of the period was evaluated through the discourses of political actors. Identity and society in the last section about different approaches that appeal to different layers of the Republic of mitingleri political actors and discourse of“us and them”distinction to be made between the cause of the opposition is due to the ideological struggle in the social sphere, and in the face of the crisis of the ideological hegemony of the rally that was edited, it was inferred, which is shown with a reflex.