Uygulama işleminin idari yargılama hukukundaki anlam ve fonksiyonu
Meaning and function of application act in administrative jurisdiction
- Tez No: 773966
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NECİP TAHA GÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Uygulama işlemi, genel kurallar koyan düzenleyici işlemlerin somutlaştırılmasını sağlayan işlemler olarak tanımlanabilir. Uygulama işlemi kavramı, idari yargılama hukuku süreçlerine etki etmesi bakımından önemlidir. Uygulama işleminin özellikle dava açma süresini canlandırması dolayısıyla idari yargılama hukukunun birçok müessesesi ile doğrudan ilgisi bulunmaktadır. Uygulama işleminin dava açma süresine etkisi, İdari Yargılama Usulü Kanununun 7.maddesinin 4.fıkrasında düzenlenmiştir. Dava açma süresi dışında idari yargılama hukukundaki görev, ihmal, başvuru yollarının gösterilmesi gibi hususlarla da ilişkisi vardır. Bununla birlikte, hangi tür işlemlerin uygulama işlemi olacağına ilişkin bir belirleme mevzuatta bulunmamaktadır. Uygulama işleminin türlerine dair tespit yargı yerleri tarafından yapılmıştır. Özellikle imar planları, yargı yerlerinin uygulama işlemi olarak kabul ettiği işlem türlerini oluşturmaktadır. İmar planları dışında birel işlemler, imar planlarına dayanılarak yapılan kamulaştırma gibi bazı işlemler, bazı özel hukuk işlemleri ve yargı kararlarının da uygulama işlemi olabileceği yargı yerlerince ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Application act can be defined as procedures that concretize regulatory procedures that set general rules. The concept of application act is important in terms of its impact on the administrative procedure law. The implementing act is directly related to many institutions of the administrative procedure law, especially because it revitalizes the duration of litigation. The effect of the enforcement action on the duration of litigation is regulated in paragraph 4 of Article 7 of the Administrative Procedure Law. In addition to the duration of litigation, it is also related to issues such as duty, negligence, and indication of remedies in the law of administrative proceedings. However, there is no determination in the legislation as to which types of transactions will be enforcement actions. The determination of the types of application act has been made by jurisdictions. In particular, zoning plans constitute the types of transactions that the jurisdictions recognize as implementing transactions. In addition to zoning plans, jurisdictions have also determined that administrative acts, some transactions such as expropriation based on zoning plans, some private law acts and judicial decisions may also be implementing transactions.