Post Keynesyen yaklaşım çerçevesinde kamu borç sorunu ve mali baskınlık kavramının irdelenmesi
Examination of the public debt problem and the concept of financial dominance in the framework of Post Keynesian approach
- Tez No: 773965
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAKİ DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Maliye, Econometrics, Economics, Finance
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonomi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Türkiye ekonomisinin temel sorunu haline gelen kamu borç sorununun yansımaları olumsuz etki bırakmıştır. Kamu borç stoku sorunu, yüksek reel faiz, özel ve kamu borçları gibi pek çok ekonomik sorun yaşanmaktadır. Özellikle 2001 yılındaki finansal krizin yaşanmasından sonra kamu borç stokunun sürdürülebilir olup olmaması daha çok tartışma yaratmıştır. Türkiye'de 1980-2020 yılları arasındaki veriler kullanılarak ekonomik sorunlarına detaylıca yer verilip, önerilerde bulunulmuştur. Çalışmanın ikinci bölümünde kamu borç yönetimi kavramı ana başlık şeklinde olup, içeriğinde kamu borçlanmasına ilişkin teorik yaklaşımlar, kamu borç stoku ve beraberinde Türkiye'nin iç ve dış borçlanma süreçlerine yer verilmektedir. Modern Merkez Bankacılığı döneminin para politikası stratejisi hakkında detaylıca değinilmiştir. Üçüncü bölümünde Post Keynesyen makro iktisadın metodolojisi yer almaktadır. Içeriğinde ise temel özellikleri, ortodokslar ile arasındaki farklar, para politikası görüşleri ve hedefleri ve yaklaşımlar yer almaktadır. Dördüncü bölümde asıl ve temel sorun olan Türkiye'nin mali baskınlık ve dışlama etkisi hakkında bilgi verilmektedir. Bu bölümde anlatılmak istenen dışlama etkisinin olmadığı gerçeğidir. Post Keynesyen İktisat'a göre kamu açıkları dışlama etkisi yaratmaz, özel sektör karlılığını arttırmaktadır. Son bölümde ekonometrik analiz için Türkiye 2010Q1 - 2022Q2 dönemi ele alınıp çeyreklik veri kullanılarak çalışma yapılmıştır. Kamu net borç stoku, bütçe açığı, özel sektör sabit sermaye yatırımları ve kredi faizleri değişkenleri kullanılarak 3 ayrı model üzerinde nedensellik testi yapılmıştır. Birinci model için Granger Nedensellik Testi uygulanıp, ikinci ve üçüncü modelde Toda Yamamoto Nedensellik Testi yapılmıştır. Bu analizin sonucunda yatırımların faize duyarlı oluşu, kamu harcamalarının dışlama etkisi yaratmadığı görülmektedir. Detaylı bilgiler ise çalışmanın içerisinde yer verilmektedir.
Özet (Çeviri)
The reflections on the public debt problem, which has become the main problem of the Turkish economy, had left a negative effect. Plenty of economic problems such as private and public debt, exclusion effect, public debt stock problem, and high real interest are being experienced. Especially, after the financial crisis in 2001, whether the debt stock is sustainable or not has created further controversies. In Turkey, by using the data between the years 1980-2020, economic problems were thoroughly examined, and suggestions were made. In the second part of the study, the concept of public debt management is the main title and theoretical approaches to public borrowing, public debt stock, and Turkey's internal and external borrowing processes are included in the content. The monetary policy strategy of the Modern Central Banking era is mentioned in detail. The third part includes the methodology of Post Keynesian macroeconomics. Its content includes the main features, the differences with the orthodoxes, monetary policy views, objectives, and approaches. In the fourth part, information about the major and fundamental problem of Turkey's financial dominance and exclusion effect is given. What is aimed to explain in this part is the fact that there is no exclusion effect. According to Post Keynesian Economics public deficits do not form an exclusion effect and increase private sector profitability. In the last part, for econometric analysis, the study has been done by using quarterly data with reviewing the period of Turkey 2010Q1- 2022Q2. The causality test had been made on 3 different models by using the variables of public net debt stock, budget deficit, private sector fixed capital investments, and loan interest rates. For the first model Granger Causality Test, and for the second and third ones, Toda Yamamoto Casualty Test had been used. As a result of this analysis, it is seen that the investments being responsive to the interest, and public expenditure does not create an exclusion effect. Detailed information is given in the study.