Güçlendirme odaklı grupla psikolojik danışma programının bireylerin karakter güçleri ve kaygı düzeyleri üzerindeki etkisi
The effect of the strength based group psychological counseling program on the character strengths and anxiety levels of individuals
  1. Tez No: 773974
  2. Yazar: KEZBAN EKİN ÖZBEY DUYGU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ENGİN DENİZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu araştırma, güçlendirme odaklı grupla psikolojik danışma programının beliren yetişkinlik dönemindeki bireylerin kaygı düzeyleri ve açık fikirlilik, bakış açısı, öz-kontrol, yaşam coşkusu ve umut karakter güçleri üzerindeki etkisini incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla, ön test-son test deney ve kontrol gruplu gerçek deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmanın bağımsız değişkeni, güçlendirme odaklı grupla psikolojik danışma programıdır. Araştırmanın bağımlı değişkeni ise katılımcıların kaygı, açık fikirlilik, bakış açısı, öz-kontrol, yaşam coşkusu ve umut düzeyleridir. Araştırmanın çalışma grubunu, İstanbul'da özel bir üniversitenin çeşitli bölümlerinde okumakta olan 18-21 yaş aralığındaki 20 öğrenci (10 deney, 10 kontrol) oluşturmaktadır. Deney grubuna 13 hafta süreyle haftada bir oturum olacak şekilde grupla psikolojik danışma programı uygulanmış, kontrol grubuna ise herhangi bir işlem yapılmamıştır. Program uygulanmadan önce ve program uygulandıktan sonra, deney ve kontrol grubuna Karakter Güçleri ve Değerler Gençlik Envanteri, Beck Anksiyete Envanteri, Utangaçlık Envanteri ve STAI Durumluk-Sürekli Kaygı Envanteri uygulanmıştır. Deney grubu ön test ve son test bulguları arasında katılımcıların kaygı düzeylerinde anlamlı düzeyde azalma, yaşam coşkusu ve umut karakter güçlerinde anlamlı düzeyde artış görüürken, kontrol gruplarında bir farklılığa rastlanmamıştır. Ayrıca, açık fikirlilik, bakış açısı ve öz-kontrol karakter güçlerinde hem deney hem de kontrol gruplarında anlamlı sonuca rastlanmamıştır. Elde edilen anlamlı sonuçlar neticesinde, güçlendirme odaklı grupla psikolojik danışma programının kaygıyı azaltmakta ve yaşam coşkusu ile umut karakter güçlerini geliştirmekte etkili olduğu sonucuna ulaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the effect of strength-based group psychological counseling program on the levels of anxiety and open-mindedness, perspective, self-control, zest and hope character strengths of individuals in emerging adulthood. For this purpose, a true experimental design with pretest-posttest experimental and control groups was used. The independent variable of the research is the strength-based group psychological counseling program. The dependent variable of the study is the anxiety, open-mindedness, perspective, self-control, zest and hope levels of the participants. The study group of the research consisted of a total of 20 students, 10 experimental and 10 control groups, between the ages of 18-21, studying in various departments at a private university in Istanbul. Group psychological counseling program was applied to the experimental group with a total of 13 sessions, one session per week for 13 weeks, and no action was taken in the control group. Character Strengths and Values Youth Inventory, Beck Anxiety Inventory, Shyness Inventory, and STAI State-Trait Anxiety Inventory were administered to the experimental and control groups before and after the program was implemented. While it was seen that there were significant decrease in the participants' anxiety level and there were significant increase in the zest and hope character strength levels between the experimental group pre-test and post-test findings. There were no significant difference was found in the control group. In addition, no significant results were found in both the experimental and control groups in terms of open-mindedness, perspective and self-control character strengths. As a result of the meaningful results obtained, it is concluded that the strength-based group psychological counseling program reduces anxiety and is effective in improving zest and hope character strengths.