Uzaktan eğitimde uygulanan senkron derslerde ortaya çıkan istenmeyen öğrenci davranışlarının incelenmesi
An analysis of student misbehaviors in synchronic lessons during distance education
  1. Tez No: 782071
  2. Yazar: SERTAÇ IRMAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. COŞKUN KÜÇÜKTEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırmanın genel amacı, ortaokul kademesinde öğrenim gören öğrencilerin, öğretmen görüşleri doğrultusunda, uzaktan eğitim sürecinde uygulanan senkron derslerde ortaya çıkan istenmeyen davranışlarını saptamaktır. Ayrıca bu davranışları gidermeye yönelik öğretmenlerin kullandıkları önlemlerin ve uzaktan eğitim ile ilgili öğretmenlerin mesleki bilgi ve birikimlerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu doğrultuda betimsel tarama modeli kullanılmış, veriler betimsel analiz yöntemi ile çözümlenmiştir. Araştırmanın örneklemi, İstanbul ili Fatih ilçesinde görev yapan ve uzaktan eğitim sürecinde görev alan 117 branş öğretmeninden oluşmaktadır. Araştırmacı tarafından geliştirilen Senkron Derslerde Ortaya Çıkan İstenmeyen Öğrenci Davranışlarını Saptama Anketi veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. Anket kapsamında örneklemde yer alan öğretmenlerden verilen çevrim içi istenmeyen öğrenci davranışlarını ortaya çıkma sıklıklarına göre ve almış oldukları önlemleri kullanma sıklıklarına göre puanlamaları istenmiştir. Bunun yanı sıra senkron derslerde ortaya çıkan istenmeyen öğrenci davranışlarının ortaokul kademesinde yer alan sınıflara göre farklılaşma durumu da ankette yer alan bir diğer alt başlıktır. Verilerin analiz aşamasında, SPSS 26 aracılığı ile betimsel istatistik (frekans, yüzde) kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda, öğretmenlerin çoğunun uzaktan eğitim ile ilgili herhangi bir eğitim almadığı saptanmıştır. Elde edilen bulgular, öğrencilerin senkron dersler esnasında kamerasını açmamasının en sık ortaya çıkan istenmeyen öğrenci davranışı olduğunu göstermektedir. Buna karşılık öğretmenlerin yoklama listesi tutmaları ve öğrencilerden söz almak için el kaldırma simgesini kullanmalarını istemesi en sık başvurulan yöntem olarak gözlemlenmiştir. İstenmeyen öğrenci davranışlarının ortaokul kademesinde en fazla 5. Sınıf düzeyinde ortaya çıkması da araştırmada elde edilen bir diğer önemli sonuçtur. Elde edilen bulgular neticesinde, uzaktan eğitimde uygulanan senkron dersler öncesinde, öğretmen ve öğrenciler tarafından kuralların belirlenmesi, disiplin kurulları tarafından uygulanacak olan esasların senkron dersler öncesinde net bir şekilde öğrencilerin bilgisine sunulması önerilmiş, öğretmenlere senkron derslerde etkili sınıf yönetimi ve uzaktan eğitimde kullanılacak olan çevrim içi platformun kullanımı ile ilgili hizmet içi eğitimler sunulmasının gerekliliği ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to determine secondary school student misbehaviors in the synchronous lessons applied in the distance education process, through teachers' perspectives. In addition, it is aimed to examine the precautions used by teachers to eliminate these behaviors and the professional knowledge and experience of teachers about distance education. In this direction, the descriptive survey model was used and the data were analyzed by the descriptive analysis method. The study group of the research consists of 117 branch teachers who work in Fatih district of Istanbul and take part in the distance education process. The Questionnare of Student Misehaviors in Synchronous Lessons developed by the researcher was used as research instrument. Within the scope of the questionnare, the teachers in the study group were asked to score the online student misbehaviors according to the frequency of their occurrence and score the frequency of precautions they took. In addition, the differentiation of student behaviors that occur in synchronous lessons according to the classes at the secondary school level is another sub-heading in the scale. In the analysis phase of the data, descriptive statistics (frequency, percentage) were used via SPSS 26. As a result of the research, it was determined that most of the teachers did not get any in service training about distance education. The findings show that the most common student misbehavior is that students do not turn on their cameras during synchronous lessons. On the other hand, it was observed that the most frequently used precaution was that the teachers kept an attendance list and asked the students to use the raising hand symbol to speak. Another important result of the research is that the student misbehaviors occur mostly at the 5th grade level of secondary school. As a result of the findings, it was suggested that the rules to be determined by the teachers and students, and the principles to be applied by the disciplinary committees should be clearly stated before the synchronous lessons. It was implied that it is necessary to provide teachers with in-service training on effective classroom management in synchronous lessons and the use of the online platform to be used in distance education.