Wittgenstein and the limits of language in philosophy in 20th century
Wittgenstein ve 20. yüzyıl felsefesinde dilin sınırları
  1. Tez No: 773981
  2. Yazar: EZGİ ALKIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERDA KEMAL KESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Toplumsal Düşünce Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Aşağıdaki tez, Wittgenstein perspektifinden felsefede dilin sınırları üzerine bir dizi araştırmaya ve felsefede dilin artzamanlı analizine dayanmaktadır. Dil, insan iletişiminin önemli bir yönü olarak tanımlanmıştır. Ancak, Ludwig Wittgenstein'ın işaret ettiği gibi; dil kullanımının sınırları olduğunu söylemek yanlış olmaz. Wittgenstein, göreli olsun ya da olmasın; sözcüklerin anlamlarının, kullanıldıkları yaşam pratiklerinden ayrı olarak belirlenemeyeceğine dair tartışmalı dilbilimsel anlayışa öncülük etti, dil edinimi ve kullanımı olgusunu açıklayan“dil oyunu”kavramını da literatüre kazandırdı. Wittgenstein'da dil, metodolojik olarak bile tamamen farklı bir şekilde kavranmıştır; artık hiçbir şeyin bir temsili veya göstergesi değildir. Daha ziyade, kullanımına bağlı olarak farklı bir ses çıkarabilen bir enstrüman gibidir. Kelimeler Wittgenstein tarafından farklı araçlarla karşılaştırılır ve bunlara tek bir kullanım atfedilemez. Felsefi Soruşturmalar, dili kullanırken her gün yaptığımız epistemolojik hataları göstermeye çalışır: Bir ifadenin anlamı mutlaka bilgilendirmek veya tasvir etmek değildir. En geniş özetiyle, 'Felsefi Soruşturmalar' çağdaş epistemolojide temel bir dönüşü temsil ediyor diyebiliriz. Wittgenstein, çalışmasıyla, dilin özüne ilişkin soruyu küçümsese de, daha eksiksiz açıklamalar sağlama yeteneğine sahip olduğu, ancak şimdi kullanımından vazgeçtiği dilsel gerçeği anlamanın yeni bir yöntemine katkıda bulunmuş bir felsefecidir. Aşağıda irdelenecek araştırma; biçimsel mantıkla uygun sistemlerin sayısını, biçimsel mantığın dil mantığıyla ilişkisini sağlayacak ve dilin sınırlılığına ilişkin ampirik kanıtlar sağlayacak üç soruyu yanıtlayacaktır. Tüm hedeflere nitel bir araştırma yöntemi kullanılarak cevap aranacak ve cevap verilecektir.
Özet (Çeviri)
The following research is based on the thesis on the limits of language in philosophy through Wittgenstein perspective and the diachronic analysis of language in philosophy. Language has been identified as an essential aspect of human communication. However, the use of language has its limits, as Ludwig Wittgenstein has pointed out. He pioneered the controversial linguistic conception that the meaning of words, either relative or not, cannot be specified in isolation from the life practices that they are used. Wittgenstein also came up with the“language-game”that explains the phenomenon of language acquisition and use. Language is conceived in a totally different way, even methodologically: it is no longer a representation or index of anything; rather, it is like an instrument that can emit a different sound depending on its use made of it. Words are compared by Wittgenstein to different tools, and of these, a single use cannot be attributed. The Philosophical Investigations try to show the epistemological errors that we make daily when using language: the meaning of an expression is not necessarily to inform or describe. In short, the Philosophical Investigations represented a fundamental turn in contemporary epistemology. Wittgenstein contributed with his work a new method of understanding the linguistic fact that, although it disdains the question about the essence of language, it is capable, however, of providing more complete explanations, but now from its use. The research will answer three questions that will provide the number of appropriate systems with formal logic, the association of formal logic with the logic of language, as well as provide empirical evidence regarding the limitation of language. All the objectives will be answered using a qualitative research method.