A corpus-based stylistic analysis of William Blake's songs of Innocence and Experience
William Blake'in Masumiyet ve Tecrübe şarkıları'nın derlem temelli deyişbilimsel incelemesi
- Tez No: 773980
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PHILIP GEORGE ANTHONY GLOVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
William Blake (1757-1827) İngiliz kültürü ve şiirinde önemli bir isimdir. Blake'in başyapıtı Masumiyet ve Tecrübe Şarkıları, insan varlığının farklı evrelerini karşılaştıran ayırdedici bir dil kullanımıyla insan doğasının ikiliğini gözler önüne serer. Bu tez Blake'in başyapıtındaki temaları, sözcük seçimini ve imgelemi Derlem Dilbilim yöntemleri kullanarak incelemeyi amaçlamaktadır. Derlem Dilbilim, bilgisayar sistemlerinde tutulan dil örneklerini sözcüklerin sıklıklarına bağlı olarak inceleyen bir araştırma alanıdır. Derlem dilbilim yazılım araçları bir yandan masumiyetle ilgili şiirlerde, diğer yandan tecrübeyle ilgili şiirlerde sözcük kombinasyonlarının (eşdizimler) ve sıklıklarının (anahtar kelimeler) ayrıntılı karşılaştırmasına olanak vermektedir. Bu çalışma Blake'in dil kullanımındaki çeşitliliği ortaya çıkarmak için Masumiyet ve Tecrübe Şarkıları derlemini başka derlemlerle karşılaştırırken özellikle anahtar kelimeler ve eşdizimsel ifadeler üzerinde yoğunlaşmıştır. Ayrıca çalışma bir edebi metindeki sözcüklerin birbirlerini nasıl etkilediğini araştırırken Derlem Deyişbilim yaklaşımlarının sunduğu avantajları da açıklamaktadır.
Özet (Çeviri)
William Blake (1757-1827) is a prominent figure in British culture and poetry. His masterpiece Songs of Innocence and Experience presents the duality of human nature through a distinctive use of language that contrasts different stages of human existence. This thesis aims to analyze themes, poetic diction, and imagery in Blake's masterpiece by means of Corpus Linguistics methodology. Corpus Linguistics is a field of research that examines language samples stored in computer systems depending on frequencies of words. The Corpus Linguistics software tools permit detailed comparison of word combinations (collocations) and frequencies (keywords) in poems relating to innocence on the one hand and poems relating to experience on the other.This study particularly focuses on the keywords and collocations comparing the Songs of Innocence and Experience corpus with various corpora to reveal the variations in Blake's language use. The study also elucidates the advantages that Corpus Stylistics approaches present when investigating how the words in a literary text work together