Questioning the role of WHO during the global novel coronavirus pandemic
Dünya Sağlık Örgütü'nün küresel koronavirüs pandemisi sırasındaki rolünün sorgulanması
  1. Tez No: 773983
  2. Yazar: ŞEREF ALİ TAYYİB TAŞER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN DURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışma, uluslararası örgütlerin, ve daha spesifk olarak Dünya Sağlık Örgütü'nün meşruiyeti ve otoritesinin Kovid-19 pandemisinin ilk dönemindeki devletler arası çatışma ve rakebet çerçevesinde zedelendiğini vurgulamaktadır. Uluslararası örgütler, kuruluşları bakımıyla devletler arası iş birliğini geliştirici, kolektif meselelere kolektif çözümler bulan yapılar olarak tanımlanmaktadır. Uluslararası örgütlerin uygulamaya koydukları kural ve normların devletler tarafından kabul edilmeleri devletlerin bu örgütlerin otoritesini tanımasına bağlıdır. Uluslararası ilişkilerde gerçekçi ve liberal görüşlerin devamı niteliğindeki neorealist ve neokurumsalcı kuramlar çerçevesinde uluslararası örgütlerin otorite iddiaları incelenmiş, otoriteyi oluşturan faktörler değerlendirilmiştir. Otoriteyi oluşturan elementler incelenmiş ve örgütsel anlamda otoritenin önüne geçen sebepler tespit edilmiştir. Bu bakış açısıyla Dünya Sağlık Örgütü ve örgütün Kovid-19 pandemisindeki performansı tezin araştırma konusu olmuştur.
Özet (Çeviri)
This study highlights that the authority and authority of international organizations, and more specifically the World Health Organization, were damaged in the context of inter-state conflict and rivalry in the early phase of the Covid-19 pandemic. International organizations are defined as structures that develop cooperation between states and find collective solutions to collective problems in terms of the issue area of their organizations. The acceptance by the states of the rules and norms put into practice by the international organizations depends on the states' recognition of the authority of these organizations. In the framework of neo-realist and neoinstitutionalist theories, which are the continuation of realist and liberal views in international relations, the authority claims of international organizations are examined and the factors that constitute authority are evaluated. The elements constituting the authority were examined and the reasons that precluded the authority in the organizational sense were determined. From this point of view, the World Health Organization and its performance in the Covid-19 pandemic have been the research subject of the thesis.