Çeşitli topolojiler ve topolojik süreklilik üzerine
On various topologies and topologic continuities
- Tez No: 77399
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLHAN ASLIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET ÇEŞİTLİ TOPOLOJİLER VE TOPOLOJİK SÜREKLİLİKLER ÜZERİNE BOZKIR, Füsun Yüksek Lisans Tezi, Matematik Anabilim Dalı Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Gülhan ASLIM Temmuz 1998,.41. sayfa Bu tez çalışması üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, bu tezde ele alınan konulara ilişkin ön bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde bir X kümesi üzerindeki x, xa ve Xq topolojileri ile aralarındaki ilişkiler ele alınmıştır. Supratopoloji tanımı verilmiş ve SPO(X), PO(X), SO(X) supratopolojileri ayrıntılı olarak incelenmiştir. Son olarak bu supratopolojiler yardımı ile bazı topolojiler elde edilmiş ve bunlar arasındaki geçişler araştırılmıştır. Üçüncü bölümde herhangi iki topoloji ile II. Bölümde ele aldığımız topolojiler arasındaki a-süreklilik, 0-süreklilik, zayıf 8-süreklilik, hemen hemen süreklilik ile gevşek süreklilik tanımlanmış ve bunlar arasındaki geçişler ayrıntılı olarak araştırılmıştır. Fonksiyonların tanım veya görüntü uzaylarını değiştirilerek ters yöndeki geçişlerin varlığı sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT ON VARIOUS TOPOLOGIES AND TOPOLOGIC CONTINUITIES BOZKIR, Füsun MS S in Math Department Supervisor: Prof. Dr. Gülhan ASLIM July 1998,.41 page This thesis consists of three chapters. In the first chapter some knowledge is given about the subject. In the second chapter t, xa, Tq topologies on X and the relations between them are given. Supratopology is defined and SPO(X), PO(X), SO(X) supratopologies are investigated. At the end of this chapter, some topologies are obtained by using supratopologies and relations between them are searched. In the third chapter ot-continuity, 9-continuity, weak 5-continuity and faintly continuity, between the topologies given in the second chapter are investigated. Changing the topology on the domain or the range space of a function enables us to give the relations between the continuities.