Effect of financial factors on export oriented firm performance: An explication for manufacturing industry
Finansal faktörlerin ihracat odaklı firma performansına etkisi: İmalat endüstrisi için bir açıklama
  1. Tez No: 773996
  2. Yazar: IMRAN RAMZAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER LÜTFİ GEBİZLİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bankacılık, Maliye, Banking, Finance
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Firma düzeyinde ihracat, finansal performansı iyileştirir ve böylece ekonomik büyümeye katkıda bulunur. İhracat faaliyetleri ek finansman gerektirir ve imalat firmaları için bir zorluk haline gelir, dolayısıyla yönetimsel finansman kararlarını etkiler. Bu tez 2013-2019 dönemi için Pakistan Menkul Kıymetler Borsası'nda işlem gören imalatçı firmaların panel verilerini kullanmaya çalışmakta ve kaldıraç, ihracat yoğunluğu ve firma büyümesi ile ilgili literatüre katkıda bulunmaktadır. Bu tez, PSX veri tabanından yıllık verileri toplar ve 117 ihracatçı firma ve 39 ihracatçı olmayan firma olmak üzere 156 imalat firmasını kapsar. Tek değişkenli analiz, ihracatçı firmaların, ihracatçı olmayan firmalara göre yüksek kaldıraçlı, daha yaşlı ve daha büyük olduğunu ortaya koymaktadır. Kaldıracın ihracat yoğunluğu üzerindeki etkisi iki aşamalı bir sistem olan GMM yöntemi kullanılarak incelendiğinde aralarında negatif bir ilişki olduğu bulunmuştur. Yani daha yüksek kaldıraca sahip ihracatçı firmalar daha düşük ihracat yoğunluğuna sahiptir. Bu da ihracat yapan firmaların asimetrik bilgi sorunu yüzünden dış finansman kaynaklarına kıyasla iç finansman kaynaklarına bağımlı olduğu hiyerarşik düzen teorisi ile tutarlıdır. Ayrıca, tahta boyutunun da ihracat yoğunluğu ile negatif bir ilişki sergilediği gösterilmiştir. Bu çalışmada, ihracat büyümesinin firma büyümesi üzerindeki etkisi çözülerek ihracat büyümesinin firma büyümesi üzerinde önemli ve olumlu bir etkisinin olduğu ve bunun ihracata dayalı büyüme hipotezi ile uyumlu olduğu belgelenmiştir. Ayrıca, firma büyümesinin dış pazarlara ihracat yapan firmaların varlık getirileri üzerinde daha belirgin bir pozitif etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir. Bu bulgular, özellikle küçük-açık bir ekonomide ihracatın teşviki için önemli politika çıkarımları önermektedir. Sonuçlar, farklı hassasiyet kontrollerine karşı dayanıklıdır.
Özet (Çeviri)
Exports at the firm level improve the financial performance and thereby contribute to economic growth. Exporting activities require additional financing and become a challenge for manufacturing firms, thus affecting managerial financing decisions. This thesis attempts to use panel data of manufacturing firms listed on the Pakistan Stock Exchange for the period of 2013–2019 and contributes to the literature on leverage, export intensity, and firm growth. This thesis collects the annual data from the PSX database and covers 156 manufacturing firms, comprising 117 exporter firms and 39 non-exporter firms. The univariate analysis reveals that exporter firms are highly leveraged, older, and larger relative to non-exporter firms. We examine the impact of leverage on export intensity by using the two-step system GMM method. We find that leverage has a negative relationship with export intensity. It implies that exporter firms with higher leverage have a lower export intensity. Furthermore, we find that board size exhibits a negative relationship to export intensity. On the relationship between export intensity and leverage, we find that export intensity is negatively associated with Pakistani manufacturing firms' leverage, and this is consistent with the pecking order theory that exporting firms depend on internal sources of finance compared to external sources of finance due to asymmetric information problems. By unraveling the impact of export growth on firm growth, we document that export growth exerts a significant and positive impact on firm growth and is in line with the hypothesis of export-led-growth. Furthermore, we find that firm growth has a more pronounced positive impact on the return on assets of firms that export to foreign markets. These findings suggest important policy implications for export promotion, specifically for a small-open economy. The results are robust to different sensitivity checks.