Development of carbon dots for security inks
Güvenlikli mürekkepler için karbon noktacığı geliştirilmesi
  1. Tez No: 774015
  2. Yazar: PELDA AKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAVVA YAĞCI ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Metal içermeyen, ümit verici nanoparçacıklar olarak orataya çıkan Karbon Noktacıkları (KN'ler) optoelektronik, biyolojik uygulamalar, kataliz, sensor, güvenlik vb. alanlarda yeni imkanlar yaratıyor. Fakat, KN'lerin karışık tabiatlarından dolayı fiziksel ve kimyasal özellikleri hakkında derin bir kavrayış kazanmak hâlen güçlük oluşturuyor. Optik özelliklerin kökeni ve emisyon ayarlanması kolay değil. Bu tez çalışmasının esas problemi, KN lerin yapısal/kimyasal özellikleri ile optik özellikleri arasındaki ilişkiyi aydınlatmak. Bu tez aynı zamanda gündelik bir probleme de cevap veriyor: Sahteciliği önlemek amacıyla diploma, kağıt para, pasaport vb. değerli belgelerin doğruluğunun kanıtlanması. Bu yüzden bu tezde, geliştirilen KN'ler mürekkep ve bağlayıcı malzemelerde, fotostabil optik etiketler geliştirmek için değerlendiriliyor. Belgelerin doğruluğu özel optik sensörlerle ölçülerek ve lambalarla okunarak tespit ediliyor
Özet (Çeviri)
Carbon Dots (CDs) emerged as metal-free promising nanoparticles creating new opportunities in optoelectronics, bio-applications, catalysis, sensing, security applications, etc. However, a profound understanding of the physical and chemical properties still pose a significant challenge. The origin of optical properties and emission tunning is not straightforward. The fundamental problem of this thesis work is towards elucidating the relationship between the structural/chemical features and the optical properties of CDs. This thesis also addresses a daily problem: Authentication of valuable papers such as diplomas, banknotes, passports, etc. to prevent counterfeiting. Therefore, CD`s developed in this thesis was evaluated in inks and binders towards developing photostable optical tags. The documents were authenticated by measuring or reading these tags with special optical sensors or lamps.