Development of luminescent carbon nanoparticles for authentication of petroleum products and investigation of phototherapy potential of nanoparticles
Petrol ürünlerinin doğrulanması için karbon nanoparçacıklarının geliştirilmesi ve nanoparçacıkların fototerapi potansiyelinin incelenmesi
  1. Tez No: 774021
  2. Yazar: KÜBRA NUR ÖZVURAL SERTÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAVVA YAĞCI ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Nanomalzemeler boyutlarında yapılabilen değişikliklerle, sahip oldukları özelliklerin de kontrol edilip değiştirilebilmesine imkan sağlayan en önemli tasarlanmış malzeme kollarından biridir. Bu malzeme kollarından görece yeni sayılabilecek karbon bazlı nanoparçacıklar mevcut uygulamalar için daha biyouyumlu, çevre dostu ve toksik olmayan bir alternatif sunmaktadır. Ancak, farklı lüminesans özelliklere sahip karbon noktacıkları geliştirmek kolay bir görev olmayabilir. Bu tez çalışmasında, küçük organic hammaddelerin kullanımının, -N, -O, -P katkılamalarının ve çözücünün karbon noktacıklarının emisyon dalgaboylarına etkisi incelendi. Literatürde birçok farklı renk alternatifi olmasına rağmen bu karbon noktacıklarının çoğu yeniden üretilememe, düşük kolloidal stabilite gösterme ve baskın olarak mavi emisyona sahip olma dezavantajlarını barındırırlar. Bu tezde, bu sorunların çözümünü hedefleyen bir karbon noktacık portfolyosu geliştirildi ve bunların petrol ürünlerinin doğrulamasında optik işaretleyici olarak kullanılması üzerine çalışıldı. Tezin üçüncü kısmında, en popüler foto duyarlaştırıcılardan olan BODIPY'nin yüksek biyouyumlu super paramanyetik demir oksit nanoparçacıklarına yüklenerek kanser hücrelerine daha fazla taşınması sağlanmış, yüksek seçicilik ve geliştirilmiş fotodinamik terapi kombinasyonu sağlanmıştır. Son olarak, suda çözünen kırmızı emisyona sahip karbon noktacıklarının fototerapi potansiyeli incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Nanomaterials were exploited in many engineered materials since their properties can be controlled and modified by tunning their size. The relatively new member of the nanomaterials portfolio is the luminescent carbon dots (CD) which are more or less considered biocompatible, non-toxic, and environmentally friendly. However, the development of CDs with different luminescence properties can be challenging. In this thesis, the effects of small organic precursors, N-, O-, P- doping, and solvent (polarity and reducing power) on the emission wavelength of CDs were investigated. In literature, most CDs have blue emission. Examples to CDs with different emission colors exist, yet most of them have major drawbacks such as non-reproducibility, low colloidal stability. A portfolio of colloidally stable, reproducible, easily manufactured CDs to address these disadvantages was developed in this thesis. The second part of the thesis focuses on using CDs in the authentication of petroleum products as photostable optical tags. In the third part of the thesis, one of the most popular photosensitizers, BODIPY, was loaded to highly biocompatible superparamagnetic iron oxide nanoparticles for enhanced delivery of BODIPY to cancer cells and achieve highly selective and enhanced photodynamic therapy. Lastly, the phototherapy potential of aqueous red-emitting CD produced in this thesis was investigated.