Kültürel bellek ve sosyal medya ilişkisi
The relationship of cultural memory and social media
  1. Tez No: 774020
  2. Yazar: ZEYNEP ZELAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAKİR AVŞAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 226
Özet
İletişim teknolojilerinde yaşanan gelişmeler, yeni medya araçlarının ortaya çıkmasıyla daha da ivme kazanmıştır. İnternet ve yapay zekâ temelli akıllı teknolojiler iletişim pratiklerini de dönüştürmüştür. Sosyal medya bu süreçte gündelik hayatımızı etkileyen en önemli iletişim araçlarından biri hâline gelmiştir. İlk çıktığı dönemlerde yakın arkadaşlarla iletişim kurmak, anıları hatırlamak amacıyla kullanılan sosyal medya, her geçen gün eklenen yeniliklerle farklı işlevler kazanmaktadır. Daha önce geleneksel iletişim araçlarıyla kayıt altına alınan birçok şey bugün sosyal medyada kaydedilmektedir. Bu süreçte toplumların belleğini oluşturan en önemli unsurlardan kültürel bellek de artık sosyal medyada geniş yer bulmaktadır. Toplumların hayatında yer etmiş, iz bırakmış kişiler sosyal medyada anılmakta, önemli kültürel mekânlar, el sanatları, gelenekler, ninniler, türküler sosyal medya aracılığıyla kayıt altına alınmakta, hatırlanmakta ve hatırlatılmaktadır. Yapılan tez çalışmasında sosyal medya ve kültürel bellek arasındaki etkileşimi, kullanımlar ve doyumlar kuramı bağlamında ele almak amaçlanmıştır. Bu kapsamda sosyal medya ve kültürel bellek konuları kavramsal çerçevede ele alındıktan sonra ikisi arasındaki ilişki hesap kullanım örnekleriyle araştırılmıştır. Ayrıca nitel araştırma tekniklerinden biri olan yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşme yöntemiyle sosyal medyanın kültürel bellek ile ilişkisi incelenmiştir. Araştırmaya göre sosyal medyann kültürel belleğe katkı sağladığı sonucuna ulaşılmıştır. Böylelikle sosyal medya ve kültürel belleğin günümüz teknolojileri ile etkileşimi ortaya konularak bellek çalışmalarına katkı sağlamak hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Developments in communication technologies have gained momentum with the emergence of new media tools. Smart technologies based on the Internet and artificial intelligence have also transformed communication practices. Social media has become one of the most critical communication tools that affect our daily lives in this process. Social media, which was used to communicate with close friends and to remember memories, has evolved to fulfil various other functions with the updates introduced every day. In this process, many things previously recorded with traditional communication tools are documented on social media today. In this process, cultural memory, one of the most essential elements that make up the memory of societies is now widely reflected in social media. People who have left their mark on the life of societies are commemorated on social media, and essential cultural places, handicrafts, traditions, lullabies, and folk songs are recorded, remembered, and reminded of through social media. This thesis study aims to discuss the interaction between social media and cultural memory in the context of the uses and gratifications theory. In this context, after discussing social media and cultural memory issues within the conceptual framework, the relationship between these two is examined by giving examples of how accounts are used. In addition, semi-structured in-depth interviews and qualitative research were conducted to reveal the relationship of social media with cultural memory. According to the research, it has been concluded that social media contributes to cultural memory. Thus, this study aims to contribute to memory studies by evaluating the interaction of social media and cultural memory with today's technologies.