Döviz kurunun turizm şirketlerinin finansal performansına etkisi: BIST turizm endeksi üzerine bir araştırma
The effect of exchange rate on the financial performance of tourism companies: A study on the BIST tourism index
- Tez No: 774045
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SABRİ TOPAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Turizm, İşletme, Economics, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Para Sermaye Piyasaları ve Finansal Kurumlar Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Döviz kuru değişiminin şirket performansı üzerindeki etkisini Türkiye'de faaliyet gösteren turizm şirketleri açısından araştırmak amacıyla yapılan çalışmada, BİST Turizm endeksinde yer alan 6 şirketin 2010 – 2021 dönemine ilişkin finansal verileri kullanılmıştır. Zaman serisi analizi yönteminin uygulandığı çalışmada, şirket performansının göstergeleri olarak seçilen piyasa değeri / defter değeri oranı ve aktif karlılık oranı (ROA) kurulan modellerde bağımlı değişken olarak kullanılmıştır. Reel döviz kuru, özsermaye karlılığı oranı (ROE), enflasyon oranı, reel faiz oranı, reel büyüme oranı ve Türkiye'ye gelen turist sayısındaki yüzdesel değişim oranı ise modellerde yer alan bağımsız değişkenlerdir. Analiz sonucunda reel efektif döviz kurundaki artışın uzun dönemde piyasa değeri / defter değeri oranını ve aktif karlılık oranını (ROA) negatif yönde etkilediği tespit edilmiştir. Türk Lirası'nın yabancı para birimleri karşısındaki değerinin azalması, turizm şirketlerinin performansını uzun dönemde olumlu etkilediği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the study conducted to investigate the effect of exchange rate change on company performance in terms of tourism companies operating in Turkey, the financial data of 6 companies in the BIST Tourism index for the period 2010 – 2021 were used. In the study, in which the time series analysis method was applied, the market value / book value ratio and return on assets (ROA) ratio, which were selected as indicators of company performance, were used as dependent variables in the models. Real exchange rate, return on equity (ROE), inflation rate, real interest rate, real growth rate and the percentage change in the number of tourists coming to Turkey are the independent variables in the models. As a result of the analysis, it has been determined that the increase in the real effective exchange rate affects the market value / book value ratio and the return on assets (ROA) negatively in the long run. It has been concluded that the decrease in the value of the Turkish Lira against foreign currencies has a positive effect on the performance of tourism companies in the long run.