Bankacılık sektöründe dış ticaret işlemlerinin dijitalleştirilmesi
Digitalization of foreign trade transactions in the banking sector
  1. Tez No: 774046
  2. Yazar: EMİNE ÇETİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM SIRMA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonomi ve Yönetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu çalışmada bankacılık sektöründe gerçekleştirilen dış ticaret işlemleri ve bu işlem süreçlerinde düzenlenen belgeler ele alınmış ve bu belgeli işlemlerde karşılaşılan sorunlar belirtilmiştir. Bu sorunların çözümü noktasında iş süreçlerinde dijitalleşme kavramı üzerinde durulmuş ve Covid-19 salgın sürecinin etkisiyle sektörlerde hız kazanan dijital dönüşüm sürecinin dış ticaret işlemleri üzerindeki etkisi değerlendirilmiştir. Bu doğrultuda çalışmanın birinci bölümünde dış ticaretin tanımı, tarihsel gelişimi, dış ticaret sürecinde karşılaşılan riskler ve bankacılık sektöründe gerçekleştirilen dış ticaret işlemleri yer almaktadır. Çalışmanın ikinci bölümünde ise dış ticaretin çok taraflı yapısı ele alınmış ve bu doğrultuda dış ticaret sürecinde düzenlenen belgeler üzerinde durulmuştur. Çalışmanın üçüncü bölümünde dijitalleşme kavramı ele alınmış, bankacılık sektöründeki dijital dönüşüm sürecine yer verilmiş ve internetten sonra en büyük yenilik olarak kabul gören Blokzincir teknolojisinin dış ticaret işlem süreçlerinde karşılaşılan zorluklara çözüm üretme potansiyeli değerlendirilerek bu alanda oluşturulmuş Blokzincir teknoloji tabanlı platformlarda gerçekleştirilen dış ticaret işlemleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study defines foreign trade transactions that take place in the banking sector, the documents that are issued during these operations, and the issues that arise throughout these documented transactions. The idea of digitizing business processes is highlighted at this stage, and the impact of the digital transformation process—which is accelerated in some sectors as a result of the Covid-19 epidemic—on international trade transactions is assessed. Therefore, the first section of this paper states the definition and historical evolution of international commerce, the risks encountered in the foreign trade process, and the foreign trade transactions carried out in the banking sector. The second portion of this study then defines the multilateral structure of foreign trade and emphasizes the documents issued in foreign trade transactions. After all, the concept of digitalization is defined, and the process of digital transformation in the banking sector is discussed in this regard. The potential of Blockchain technology, which is acknowledged as the biggest innovation after the internet, to provide solutions to the challenges faced in the foreign trade transaction processes is evaluated, and foreign trade transactions based on Blockchain technology are examined in the last part of this paper.