Okul öncesi dönem hikâye kitaplarında Hz. Peygamber tasavvurunun incelenmesi
Examining the conception of the Prophet in the pre-school story books
- Tez No: 774093
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL SAĞLAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Kişilik inşasının en önemli evresi sayılan okul öncesi döneminde çocuk, dinî tasavvurlar geliştirmektedir. Bu dönemde oluşan tasavvurların sıhhatli olması kişinin dinî yaşantısına tesir eder. Ancak dinî içerikli metafizik kavramlar okul öncesi çocuğu tarafından algılanamayacağı için tasavvurların eksik oluşmasına sebep olur. Kişinin yaratıcısı ile kurduğu ilişkide somut örnek olan Hz. Peygamber, bu bakımdan ayrıca önem taşımaktadır. Hz. Peygamber hakkında çocuğa sunulan bilgilerde hikâye metodunu kullanmak tasavvurun kalıcılığını arttırmaktadır. Bu durum ise hikâye kitaplarının nitelikli olmasının önemini ortaya koyar. Hz. Peygamber'in örnek kişiliğini, hikâye metodu ile okul öncesi dönem çocuklarına anlatmayı konu edinen çalışmamız, bu döneme yönelik kaleme alınan hikâye kitaplarının biçim, içerik, dil, üslup, resimleme ve tasavvur oluşturma durumunu incelemeye almıştır. Nitel bir araştırma olan çalışmamızda kaynak tarama, içerik ve doküman analizi yöntemleri kullanılmıştır. İncelemiş olduğumuz kitaplarda Hz. Peygamber'in ahlaki özellikleri üzerinde durulduğunu tespit edebiliriz. Ancak söz konusu kitaplarda biçim, içerik, resimleme, dil, üslup, kaynakça ve yaş gruplarını belirtme açısından eksiklik gözlemlemekteyiz.
Özet (Çeviri)
In the pre-school period, which is considered the most important stage of personality building, the child develops religious imaginations. The soundness of the imaginations formed in this period affects the religious life of the person. However, since the metaphysical concepts with religious content cannot be perceived by the preschool child, it causes the imagination to be formed incompletely. The tangible example of a person's relationship with his creator, Hz. The Prophet is also important in this respect. Hz. Using the story method in the information presented to the child about the Prophet increases the permanence of the imagination. This situation reveals the importance of the quality of story books. Hz. Prophet our study, which is about telling the exemplary personality of the to pre-school children with the story method, has examined the form, content, language, style, illustration and creation of imagination of the story books written for this period. In our study, which is a qualitative research, resource scanning, content and document analysis methods were used. In the books we have reviewed, we can ascertain that the emphasis is on the moral characteristics of the Hz. Prophet as a hit. However, we cannot say that the same hit is in terms of form, content, illustration, language, style, bibliography and age groups in the books in question.