Bibliyoterapi yönteminin çocuklarda Allah tasavvurunun olgunlaşmasına etkisi (5-6 yaş grubu örneği)
The effect of bibliotherapy method on the maturation of children conseption of God (Example of 5-6 age group)
  1. Tez No: 774092
  2. Yazar: AYŞE TAÇAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ŞANVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Okuma yoluyla tedavi anlamını içeren bibliyoterapi, klinik ve gelişimsel olarak iki farklı türe ayrılmaktadır ve gelişimsel bibliyoterapi eğitimde, okul ve sınıf ortamlarında çocuk ve gençlerin/öğrencilerin kişisel gelişimini desteklemeyi, psikolojik iyi hallerini koruyup sürdürmeyi ve öğrencinin gelecek yaşamında karşılaşabileceği sorunları önlemeyi hedefler. Bu çalışmada, bibliyoterapi yönteminin okul öncesi 5-6 yaş grubu çocuklarında oluşan Allah tasavvuruna nasıl bir etkide bulunacağı incelenmiştir. Birinci bölümde çocukta Allah tasavvuru; çocuğun gelişim dönemleri, yaşı, cinsiyeti, ebeveyn etkisi gibi değişkenler ekseninde incelenmiş, ikinci bölümde bibliyoterapi yönteminin kuramsal çerçevesi oluşturulmuş ve gelişimsel bibliyoterapinin kapsamı çocukta şekillenen Allah tasavvuru açısından değerlendirilerek masallar örneği üzerinden çocuklarla yapılacak bibliyoterapi oturumlarının imkanına yer verilmiştir. Üçüncü bölümde ise araştırmaya katılan 5 çocuk ile Claire Jobert'in“Seni Çok Seviyorum Allah'ım”kitap serisi ile yapılan bibliyoterapi oturumlarının süreci ve uygulama işleyişi aktarılmıştır. Mualla Yıldız ve Recep Serkan ARIK' ın geliştirdiği "Tanrı İmgesi Ölçeği anket sorularına çocukların verdiği cevaplar ile Harms teorisine göre çocuklara Allah hakkında çizdirilen resimlerin ön test- son test sonuçları istatistiksel ve betimsel anlamda analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Bibliotherapy, which includes the meaning of treatment through reading, is divided into two different types: clinical and developmental. Developmental bibliotherapy aims to support the personal development of the children and the youth, and the students in educational processes, in school and in classroom environments. Another one of its objectives is to protect and maintain children's psychological well-being and to prevent the problems that the students may encounter in their future lives. In this study, it has been examined how the bibliotherapy method would affect the God image formed in pre-school children aged 5-6 years. In the initial section, the child's apprehension of God, the developmental stages of pre-school children are explained in terms of variables that gender, age, and effects of parents. In the second part, the theoretical framework of the bibliotherapy method was built. The scope of developmental bibliotherapy was evaluated from the point of a child's imagination of God, and the possibilities of bibliotherapy sessions with children were included in the example of fairy tales. In the third section, the scope of developmental bibliotherapy was evaluated in regard to the child's God image, and the chance of bibliotherapy sessions with children based on the usage of fairy tales were discussed. In the last section, the process and the application of the bibliotherapy sessions with 5 children who have participated in the research and also have read Claire Jobert's book series which is named“Seni Çok Seviyorum Allah'ım”are described. According to the Harms theory, with the answers given by the children to the“God Image Scale”questionnaire developed by Mualla Yıldız and Recep Serkan ARIK, the pre-test and post-test results of the pictures drawn by the children about Allah were analyzed statistically and descriptively.