Okul öncesi eğitim öğretmenlerinin ve ebeveynlerin oyun algıları ile çocuklara sundukları oyun fırsatlarınının incelenmesi
Investigation of the play perceptions of pre-school teachers and parents and the play opportunities offered to children
- Tez No: 774134
- Danışmanlar: PROF. DR. BELMA TUĞRUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu araştırma, epistemolojik açıdan oyunun çocuklara sunulması yönünde öğretmenlerin ve ebeveynlerin görüşleri doğrultusundaki değişkenleri konu edinmiştir. Araştırma, çocuklara sunulan oyun fırsatlarının, öğretmen ve ebeveynlerin oyun ile ilgili görüşlerinin değişkenlik gösterdiği varsayılarak okul öncesi öğretmenlerinin ve ebeveynlerin oyun görüşlerini ve çocuklara sundukları oyun fırsatlarını etkileyen değişkenlerin saptanması amacıyla, karma araştırma yöntemiyle yürütülmüştür. Araştırmaya 2021-2022 eğitim yılında Bursa İli Yıldırım, Osmangazi, Nilüfer ilçelerinde bulunan MEB bağımsız anaokullarında çalışan 20 öğretmen, okul öncesi eğitime ilkokula hazırlık grubunda devam eden 20 çocuk, 20 ebeveyn katılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunda yer alan katılımcılar, seckisiz olmayan örnekleme yöntemlerinden amaçsal örnekleme yöntemiyle belirlenmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak Güneş, Tuğrul & Demir Öztürk (2020) tarafından geliştirilen“Oyun Algısı Ölçeği”ve“Kişisel Bilgi ve Anket Formu”kullanılmıştır. Katılımcıların yazıyla ifade ettikleri veriler, sürekli karşılaştırma yöntemleri aracalığıyla aynı sorulara verilen farklı cevaplar karşılaştırılarak tümevarımsal analiz yöntemiyle analiz edilmiştir. Araştımanın nitel bulgularına göre öğretmenlerin ve ebeveynlerin çocukluk dönemlerinde oynadıkları oyunların özelliklerinin günümüzdeki öğretmeni oldukları ve kendi çocuklarının oyunlarına yansıtıldığı sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmanın nicel bulgularına göre, öğretmenlerin ve ebeveynlerin oyun algılarına bakıldığında; ebeveynlerin oyun algılarına yönelik görüşlerinde, ebeveynlerin lehine bir sonuç çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This research deals with the variables in line with the opinions of teachers and parents in terms of presenting the game to children from an epistemological point of view. The research was carried out with the mixed research method in order to determine the variables that affect the play opportunities offered to children, the views of the preschool teachers and parents about the play and the play opportunities they offer to the children, assuming that the views of the teachers and parents about the play vary. In the 2021-2022 academic year, 20 teachers working in independent kindergartens of the Ministry of National Education in Bursa Yıldırım, Osmangazi and Nilüfer districts, 20 children attending pre-school education in the primary school preparation group, and 20 parents participated in the research. The participants in the study group of the research were determined by the purposive sampling method, which is one of the non-random sampling methods.“Game Perception Scale”and“Personal Information and Questionnaire Form”developed by Güneş, Tuğrul & Demir Öztürk (2020) were used as data collection tools in the research. The data expressed by the participants in writing were analyzed by inductive analysis method by comparing different answers given to the same questions by means of continuous comparison methods. According to the qualitative findings of the research, it was concluded that the characteristics of the games played by the teachers and parents during their childhood are their current teachers and are reflected in their own children's games. According to the quantitative findings of the research, when the game perceptions of teachers and parents are examined; In the opinions of the parents about the game perception, a result was in favor of the parents.