Okul öncesi öğretmenlerinin üstün yetenekli çocuklara yönelik algıları ile tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
An investigation of the relationship between preschool teachers' perceptions and attitudes towards gifted and talented children
  1. Tez No: 429493
  2. Yazar: BAYRAM SEYHAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEYNEP KURTULMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Okul Öncesi Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 232
Özet
Araştırmanın temel amacı okul öncesi öğretmenlerinin üstün yetenekli çocuklara ilişkin algıları ve kavram yanılgıları ile okul öncesi öğretmenlerinin üstün yeteneklilik ve eğitimine yönelik tutumlarını incelemektir. Araştırmaya 2014-2015 Eğitim-Öğretim Yılı İkinci Döneminde Ankara'nın Çankaya, Etimesgut, Gölbaşı, Keçiören, Sincan ve Yenimahalle ilçelerinde Milli Eğitim Bakanlığı Bağımsız Anaokulunda, Milli Eğitim Bakanlığı İlköğretim Anasınıfında, Anadolu Mesleki ve Teknik Lise Uygulama Anaokulunda, Özel Bağımsız Anaokulunda, Özel İlköğretim/Kolej Anasınıfında ve Gündüz Bakımevi ve Kreşte çalışan 280 öğretmen katılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu oluşturulurken seçkisiz olmayan örnekleme yöntemlerinden amaçlı örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırma tarama modelinde betimsel bir çalışmadır. Araştırmada ölçme aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Ayrıca Jeong (2010) tarafından doktora tezi için geliştirilen“Üstün Yeteneklilere (3-8 Yaş Arası) İlişkin Algı Ölçeği”kullanılmıştır. Ölçek çalışma için Türk Kültürüne uyarlanmıştır. Bununla birlikte çalışmada Tortop (2014)'un uyarladığı“Üstün Yeteneklilik ve Eğitimine Yönelik Tutum Ölçeği(ÜYETÖ)”kullanılmıştır. Araştırma sonucunda okul öncesi öğretmenlerinin üstün yeteneklilik ve özellikleri ile ilgili“hırslı ve erken okuma”ve“işbirliğine dayalı oyun tarzı”konulu gerçek temelli maddelere katıldıkları ve“Üstün yetenekli çocuklar ve motivasyon probleminin olmaması”ve“üstün yeteneklilik ve ailelerin çabası”konulu mit (efsane) temelli maddelere katılmadıkları saptanmıştır. Bununla birlikte okul öncesi öğretmenlerinin üstün yeteneklilik eğitimine ilişkin“normal müfredatta uyarlama ihtiyacı”,“ebeveynlerin tanılama sürecine katılımı”,“üstün yetenekliliğin okul öncesi yıllarda belirlenmesinin etkililiği”ve“standart testlerin taraflılığı”konulu gerçek temelli maddelere katıldıkları saptanmıştır. Ayrıca araştırma sonucunda okul öncesi öğretmenlerin üstün yeteneklilik ve özelliklerine ilişkin üç belirgin kavram yanılgılarının olduğu saptanmıştır. Bu kavram yanılgılarının“yaratıcılık ve zekâ arasındaki pozitif ilişki”,“akranlarla kolay etkileşim”ve“liderlik”konuları ile ilgili olduğu görülmüştür. Okul öncesi öğretmenlerinin üstün yeteneklilik eğitimine ilişkin üç kavram yanılgılarının olduğu saptamıştır. Bu kavram yanılgılarının“sanatsal yönden tanılamada yaratıcılık testlerinin etkisi”,“karma gruplarda işbirliği yoluyla öğrenmenin akademik yararları”ve“akademik hızlandırmanın olumsuz etkisi”konuları ile ilgili olduğu saptanmıştır. Okul öncesi öğretmenlerinin üstün yeteneklilik ve özelliklerine ilişkin kavram yanılgılarının eğitim durumuna (lise-ön lisans/lisan-yüksek lisans) göre farklılaştığı görülmüştür. Okul öncesi öğretmenlerinin üstün yeteneklilik ve özelliklerine ilişkin kavram yanılgılarının mezun olunan lise (Meslek Lisesi/diğer liseler) türüne göre farklılaştığı saptanmıştır. Okul öncesi öğretmenlerinin üstün yeteneklilik ve özelliklerine ilişkin kavram yanılgılarının çalışılan kurum türüne, çalışılan yaş grubuna, öğretmenlik mesleğindeki çalışma yılına, üstün yeteneklilik eğitimi alma durumuna ve üstün yeteneklilerle çalışma durumuna göre farklılaşmadığı bulunmuştur. Okul öncesi öğretmenlerinin üstün yeteneklilik eğitimine ilişkin kavram yanılgılarının çalışılan kurum türüne, eğitim durumuna, mezun olunan lise türüne, çalışılan yaş grubuna, öğretmenlik mesleğindeki çalışma yılına, üstün yeteneklilik eğitimi alma durumuna ve üstün yeteneklilerle çalışma durumuna göre farklılaşmadığı görülmüştür. Okul öncesi öğretmenlerin üstün yetenekli çocuklara ilişkin özel hizmetlere yönelik tutumları ile üstün yetenekli çocukların ihtiyaçları ve desteklenmesine yönelik tutumlarının pozitif olduğu saptanmıştır. Okul öncesi öğretmenlerinin üstün yetenekli çocuklar için özel yetenek sınıfları oluşturulmasına yönelik tutumlarının ise kararsız olduğu bulunmuştur. Okul öncesi öğretmenlerinin üstün yetenekli çocukların ihtiyaçları ve desteklenmesine yönelik tutumlarının eğitim durumuna, mezun olunan lise türüne, üstün yeteneklilerle çalışma durumuna göre farklılaştığı saptanmıştır. Okul öncesi öğretmenlerinin üstün yetenekli çocuklara ilişkin özel hizmetlere yönelik tutumlarının eğitim durumuna, mezun olunan lise türüne göre farklılaştığı bulunmuştur. Okul öncesi öğretmenlerinin üstün yetenekliler için özel yetenek sınıflarının oluşturulmasına yönelik tutumlarının her hangi bir değişkene göre farklılaşmadığı bulunmuştur. Öğretmenlerin üstün yeteneklilik ve özelliklerine ilişkin kavram yanılgıları ile üstün yetenekli çocuklar için özel hizmetlere yönelik tutumları arasında ters yönlü, zayıf ve anlamlı ilişki olduğu görülmüştür. Bunula birlikte öğretmenlerin üstün yeteneklilik ve özelliklerine ilişkin kavram yanılgıları ile üstün yetenekli çocuklar için özel yetenek sınıfı oluşturulmasına yönelik tutumları arasında ters yönlü, zayıf ve anlamlı ilişki olduğu saptanmıştır. Ayrıca öğretmenlerin üstün yeteneklilik eğitimine ilişkin kavram yanılgıları ile üstün yetenekli çocukların ihtiyaçları ve desteklenmesine yönelik tutumları arasında normal düzeyde pozitif yönlü anlamlı bir ilişki olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study is to find out both preschool teachers' perceptions and misconceptions regarding gifted and talented children, and these teachers' attitudes towards giftedness and gifted education. The data were collected in spring term of 2014-2015 Education and Training year. 280 teachers participated in this study. As one of the non-randomized sampling method, purposive sampling method was used to choose the participants of the current study. In this study descriptive survey model was used. As data collection tools,“Personal Background Form”which was developed by the researcher and“The Perception Scale for the Gifted and Talented”which was developed by Jeong (2010) were used. This scale was adapted Turkish culture for the present study. In addition to the aforementioned instruments,“The Scale for Attitude towards Giftedness and Gifted Education”which was adapted by Tortop (2014) is used. The results of the study showed that preschool teachers agreed with the reality based items corcerning“early and precocious reading”and“cooperative play style”while they disagreed with the myth-based items corcerning gifted and talented children and“no motivation problem”and“early giftedness and parents' effort”. Moreover, preschool teachers agreed with the reality-based items including“the need for adapting to regular curriculum”,“parents' ınvolvement in the diagnosis process of giftedness”,“effectiveness of the ıdentification of giftedness in preschool years”, and“bias of the standardized tests”. In addition, the results of the study revealed that preschool teachers had three significant misconceptions corcerning giftedness and its characteristics. These misconceptions were related to“the positive relationship between creativity and ıntelligence”,“easy ınteraction with peers”, and“leadership”. Besides, preschool teachers had three misconceptions concerning the gifted education. These misconceptions were related to“the effect of creativity test in artistic diagnosis”,“academic advantages of cooperative learning in mixed groups”, and“negative effects of academic acceleration”. It was found that preschool teachers' misconceptions concerning giftedness and its characteristics varied by teachers' educational background (high school-associate degree/BA-MA). The results of the study revealed that preschool teachers' misconceptions regarding giftedness and its characteristics did not vary according to teachers' institutions, children's age, teachers' teaching experience, whether teachers received gifted education or not, and teachers' teaching experience with gifted children. It was revelaed that preschool teachers' misconceptions regarding gifted education did not differ by institution where teachers teach, teachers' educational background, types of high school from which teachers' graduated, age group of children, teachers' teaching experience, whether teachers received gifted education or not, and teachers' teaching experience with gifted children. It was found that preschool teachers had positive attitudes towards specialized services for gifted children, and the needs of gifted children and supporting gifted and talented children. On the other hand, preschool teachers were undecided about creating special ability classes for gifted children. The study revealed that preschool teachers' attitudes towards the needs of the gifted and talented children and supporting gifted children differed by educational background, types of high school from which teachers graduated, teaching experience with gifted and talented children. It was found that preschool teachers' attitudes towards specialized services for gifted and talented children differed by educational background and type of high school from which teachers graduated. On the other hand, preschool teachers' attitudes towards creating special ability classes for gifted and talented children did not differ by any variables. It was found that there was a significant negative poor correlation between preschool teachers' misconceptions concerning giftedness and its characteristics and attitudes towards specialized services for gifted and talented children. In addition, there was a significant negative and poor correlation between preschool teachers' misconceptions regarding giftedness and its characteristics and attitudes towards creating special ability classes for gifted children. Besides, there was a significant positive and moderate correlation between preschool teachers' misconceptions regarding gifted education and attitudes towards the needs of gifted children and supporting gifted children.