Okul öncesi eğitim gören çocukların oyun davranışları ile ebeveynlerinin riskli oyun algıları arasındaki ilişkinin incelenmesi
An examination of the relationship between the play behaviors of preschool children and their parents' perceptions of risky
- Tez No: 984861
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE YILMAZ BOLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Günümüzde çocukların gerek fiziksel gerekse de ruhsal gelişiminde oyunun önemi vurgulanırken, bilhassa açık havada oynanmakta olan serbest ve riskli oyunlar birçok ebeveyn tarafından güvenlik endişeleri sebebiyle kısıtlanabilmektedir. Bu durum, çocukların keşif ve risk alma içgüdülerinin baskılanmasına yol açabilmektedir. Bu çalışma, okul öncesi eğitim alan çocukların oyun davranışları ile ebeveynlerinin riskli oyun algıları arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma modeli ilişkisel tarama modelinde bir yapı sergilemektedir. Çalışmanın evrenini okul öncesi eğitim alan çocukların öğretmenleri ve ebeveynleri oluştururken örneklem olarak Mersin Üniversitesi Yenişehir kampüsü Uygulama Kreşi ve Anaokulu ile Mersin Üniversitesi Çiftlikköy Kampüsü kreş ve anaokulunda bulunan toplam 100 çocuğun 6 öğretmeni ve ebeveynleri tarafından oluşturulmuştur. Çalışmada verileri toplama aracı olarak“36-71 Aylık Çocuklar İçin Oyun Davranış Ölçeği”ile“4-6 Yaş Çocuklar İçin Riskli Oyunlara İzin Verme Ölçeği”kullanılmıştır. Ebeveynlerin algılarının, çocukların oyun deneyimlerinin niteliği üzerinde belirleyici bir rol oynadığı ortaya konulmuştur. Ebeveynlerin riskli oyunlara ilişkin yaklaşımlarının sınırlı olduğu görülmektedir. Bu kapsamda, ebeveyn eğitim programlarının oyun hakkı, riskli oyunların önemi ve çocuk gelişiminde oyun temelli öğrenmenin rolü ekseninde yeniden tasarlanması; öğretmenlerin ise çocuk oyun davranışlarını sistematik biçimde gözlemleyerek ailelerle iş birliği içinde çalışmaları önerilmektedir. Elde edilen sonuçlar, erken çocukluk eğitiminde oyun politikalarının yeniden gözden geçirilmesini ve çocukların özgürce oynayabilecekleri güvenli ortamların desteklenmesini zorunlu kılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In today's world, while the importance of play in both the physical and psychological development of children is emphasized, free and risky play—particularly those engaged in outdoors—can be restricted by many parents due to safety concerns. This situation may lead to the suppression of children's instincts for exploration and risk-taking. This study aims to examine the relationship between the play behaviors of preschool children and the perceptions of their parents regarding risky play. The research model employs a correlational survey design. The population of the study consists of teachers and parents of children receiving preschool education, while the sample comprises 6 teachers and the parents of a total of 100 children attending Mersin University Yenişehir Campus Nursery and Kindergarten and Mersin University Çiftlikköy Campus Nursery and Kindergarten. The“Play Behavior Scale for Children Aged 36–71 Months”and the“Risky Play Permission Scale for Children Aged 4–6 Years”were used as data collection tools in the study. The findings revealed that parents' perceptions play a decisive role in the quality of children's play experiences. It was observed that parents' approaches toward risky play are limited. In this context, it is recommended that parent education programs be redesigned around the principles of the right to play, the importance of risky play, and the role of play-based learning in child development; and that teachers systematically observe children's play behaviors and collaborate with families. The results obtained necessitate a reconsideration of play policies in early childhood education and the support of safe environments where children can play freely