Teoriden pratiğe bir futbol kulübünün yönetimi: Başakşehir FK örneği
Management of a football club from theory to practice: The case of Başakşehir FK
- Tez No: 774145
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN KATIRCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yönetimi ve Rekreasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Küreselleşme, profesyonelleşmeyi ve kurumsallaşmayı beraberinde getirirken kazanma kültürü spor kültürünün önüne geçmeye başlamıştır. Spor ekonomisinin en büyük alanını oluşturan futbol ticari bir olay haline gelmiştir. Futbol ekonomisi, sosyoloji, psikoloji, iletişimi gibi birçok disiplinle de beraber incelenmeye başlanmıştır. Futbolun endüstriyel bir iş haline gelmesi ve ekonomik boyutlarının büyümesi ile spor kulüplerinin kendilerini en iyi şekilde yönetme zorunluluğu ortaya çıkmıştır. Türkiye'de spor endüstrisinde önemli bir yere sahip olan spor/futbol kulüpleri her geçen gün gelişmektedir. Ekonomik, sosyo–kültürel, teknolojik vb. açılardan yoğun bir değişimin yaşandığı ve yeni performans kriterlerinin ortaya çıktığı günümüz rekabet ortamında başarılı olunabilmesi; kulüplerin kendi güçlü ve zayıf yönlerini belirleyerek, fırsatlardan maksimum faydayı sağlayacak stratejileri geliştirmelerine bağlıdır. Bu bağlamda Türkiye'de kurumsal anlamda başarılı olmuş futbol kulüplerinin incelenmesi ve bu incelemelere bağlı olarak ortaya konulacak veriler Türk futboluna katkı sağlayacaktır. Bu bakış açısı ile bu araştırmanın amacı, Türk futbolunda gerek yapılanma gerekse de kurumsal yönetim açısından başarılı olarak kabul edilebilecek futbol kulüplerinden biri olan Başakşehir Futbol Kulübü'nün yönetim yapısının, kurumsal yönetim anlayışının ve genel organizasyon işleyişinin birimler bazında incelenmesi ve örnek bir model oluşturulmasıdır.
Özet (Çeviri)
While globalization brings professionalization and institutionalization, the culture of winning has started to come before the culture of sports. Football, which constitutes the largest area of the sports economy, has become a commercial event. It has begun to be studied with many disciplines such as football economy, sociology, psychology and communication. With the fact that football has become an industrial business and its economic dimensions have grown, the necessity for sports clubs to manage themselves in the best way has emerged. Sports/football clubs, which have an important place in the sports industry in Turkey, are developing day by day. Economic, socio-cultural, technological, etc. To be successful in today's competitive environment, where there is an intense change in performance criteria; It depends on the clubs to determine their strengths and weakness and develop strategies that will benefit maximum from opportunities. In this context, the examination of football clubs that have been successful in the institutional sense in Turkey and the data to be revealed based on these examinations will contribute to Turkish football. With this point of view, the aim of this research is to examine the management structure, corporate management approach and general organizational functioning of Başakşehir Football Club, which is one of the football clubs that can be considered successful in terms of both structuring and corporate governance in Turkish football, and to create an exemplary model.