Alacak yönetiminde etkin politikaların belirlenmesine ilişkin matematiksel bir model önerisi
  1. Tez No: 64266
  2. Yazar: ERKUT DÜZAKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ÖZGEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
ÖZET Türk firmalarının büyük bir çoğunluğunun, yönetimde sayısal karar verme tekniklerini kullanmadıkları bilinmektedir. Halbuki ülkemizde yıllardır, gerek sosyal ve gerekse de fen bilimleri konularında eğitim veren okulların bu tür tekniklerin kullanımını detaylı bir şekilde öğrettikleri de bir gerçektir. O halde sorun, teoriden pratiğe geçişte aranmalıdır. Ya öğrenenler kullanımının faydalarını tam kavrayamamakta, ya da firmalar“hayat okulu”nun öğrettiklerinin dışına çıkmaya çekinmektedirler. Bu durumda bizlere düşen görev, bu konularda uygulamalara ağırlık vererek örnek oluşturmaktır. Bu çalışma ile yapılan, müşteri firmaların borçlarını ödemede gösterdikleri davranışları analiz ederek, sonucunda onlarla ilgili bazı olasılıkların hesaplanmasıdır. Modelin oluşturulmasında müşteri firmaların borçlarını ödeme kapasiteleri kullanılmıştır. Modelin, müşterilerin davranışları sonucunda belirlenen olasılıklarla, müşterileri, borcunu ödeyebilen veya ödemekte zorlanan şeklinde ayırabilmesi amaçlanmıştır. Sonuçta amaç firmaların bu bilgileri etkin alacak yönetimi politikaları belirlemek için kullanmalarını sağlamaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT It is believed that the majority of Turkish firms do not use quantitative decision-making techniques in their decision-making processes. On the other hand, quantitative decision-making techniques and related skills have been used and applied at university and college curriculums for a long time. Both business engineering departments are training students in the acquisition and utilization of quantitative tools. Therefore we believe that the problem is about the obstacles that block the application of theory. Either graduates of colleges who have the skills in quantitative tools do not believe the merits of these methods, or the management of business firms are too hesitant to try out something they do not exactly know about. Thus, our responsibility as academicians is to provide examples about the use and applications of quantitative decision making techniques. The purpose of this research is to develop a mathematical model that predicts the probability of customer firm's debt-payment. To construct the model, the capability of customer firms to pay current debts will be used. It is expected that the model will allow us for classifying customer firms aş capable or incapable, based on their behaviors on paying current debts and hence firms will use this model for making effective decisions about their accounts receivable management policies. VI